U Americi očaj zbog Trumpovih carina: Kompanije bilježe historijske gubitke

Cijene akcija tehnoloških kompanija drastično su pale u četvrtak nakon što je predsjednik Donald Trump najavio nove carinske politike koje su izazvale paniku na tržištu.
Apple je predvodio pad među tako zvanim "Sedam veličanstvenih", sa padom većim od 8 posto. Proizvođač iPhone-a proizvodi svoje uređaje u Kini i drugim azijskim zemljama. Akcija je na putu da doživi najveći pad od 2020. godine kojim je izbrisano 293 milijarde dolara tržišne kapitalizacije u samo nekoliko sati.
Rosenblatt Securities procijenio je da bi proizvođač iPhone-a mogao imati troškove carina u iznosu od 39,5 milijardi dolara, dodajući da "ako bi te troškove samo preuzeo Apple, procjenjujemo da bi to moglo izazvati pad operativne dobiti i zarade po dionici (EPS) od gotovo 32 posto, na godišnjem nivou."
Nasdaq Composite, indeks bogat tehnološkim akcijama, pao je više od 5 posto i krenuo prema svom najgorem danu u više od pet godina. Ovaj indeks je smanjen za 14 posto od početka godine.
Ostale velike kompanije također su osjetile pritisak. Meta Platforms i Amazon pali su za oko 7 posto, dok su Nvidia i Tesla pale više od 4 posto. Nvidia proizvodi nove čipove na Tajvanu i oslanja se na Meksiko za sastavljanje svojih sistema umjetničke inteligencije. Microsoft i Alphabet pali su za 1 posto i 3 posto, respektivno.
Akcije poluprovodnika također su doživjele pad, sa kompanijama kao što su Arm Holdings, Marvell Technology, Broadcom i Lam Research koje su pale više od 8 posto. Micron Technology pala je više od 14 posto, dok je Advanced Micro Devices pao više od 6 posto. Proizvođači osobnih računara, Dell i HP, pali su više od 13 posto svaka.
Pad tehnoloških akcija desio se u okviru šireg tržišnog pada izazvanog strahovima od globalnog trgovinskog rata nakon što je Trump u srijedu navečer objavio sveobuhvatni carinski porez od 10 posto na svu uvezenu robu, te niz većih tarifa usmjerenih na specifične zemlje. Rekao je da će nove tarife biti "deklaracija ekonomske neovisnosti" za SAD.
Kompanije i zemlje širom svijeta već su počele reagirati na ovu široku politiku, koja uključuje 34 posto carinu na Kinu, koja se nadovezuje na prethodnu od 20 posto, 46 posto carinu na Vijetnam i 20 posto porez na uvoz iz Evropske unije.
Kinesko Ministarstvo trgovine pozvalo je SAD da "odmah ukine" jednostrane carinske mjere i najavilo da će poduzeti "odlučne protumjere".
Ove tarife dolaze nakon lošeg kvartala za tehnološki bogati Nasdaq i najgoreg perioda za ovaj indeks od 2022. godine. Akcije širom tržišta suočavaju se sa padom zbog zabrinutosti o slabljenju američke ekonomije.