ANKETA POKAZALA: Pala podrška Donaldu Trumpu

Ocjena odobravanja predsjednika Donalda Trumpa pala je na 43%, što je najniži nivo od njegovog povratka na funkciju, a Amerikanci izražavaju nezadovoljstvo njegovim tarifnim potezima i načinom na koji njegova administracija upravlja informacijama o vojnom napadu u Jemenu, pokazuje anketa Reuters/Ipsos.
Trodnevna anketa, koja je završena u srijedu, pokazala je da je podrška Trumpovom radu pala za 2 procentna poena u odnosu na anketu sprovedenu od 21. do 23. marta i za 4 poena ispod 47% podrške koju je imao ubrzo nakon preuzimanja dužnosti 20. januara.
Trump je svoju najvišu stopu podrške tokom prvog mandata, 49%, zabilježio ubrzo nakon stupanja na funkciju u januaru 2017. Njegova najniža stopa odobravanja tokom prvog mandata bila je 33% u decembru 2017. Njegova ukupna podrška i dalje je jača nego što je bila veći dio njegovog prvog mandata.
Demokrata Joe Biden, Trumpov prethodnik u Bijeloj kući, imao je svoju najnižu stopu podrške – 35% – neposredno prije prošlogodišnjih predsjedničkih izbora u novembru.
Ispitanici su Trumpu dali loše ocjene za upravljanje ekonomijom, pri čemu je samo 37% izrazilo odobravanje, dok je 30% podržalo njegov rad na rješavanju problema visokih troškova života, što je također bio problem za Bidena.
Carine
Otprilike polovina ispitanika – 52% – složila se s tvrdnjom da će povećanje carina na automobile i autodijelove, dio nove tarifne politike koju je Trump predstavio u srijedu, naštetiti ljudima u njihovom okruženju. Otprilike isti broj ispitanika smatra da će povećanje carina donijeti više štete nego koristi. Oko trećina Amerikanaca – uglavnom iz Trumpove Republikanske stranke – izrazila je neslaganje s tvrdnjama da će carine nanijeti štetu.
Trump je od preuzimanja funkcije donio niz velikih političkih promjena, otpustivši skoro 200.000 saveznih radnika i narušavajući dugogodišnje američke diplomatske norme. Njegova tarifna politika uznemirila je investitore, dovodeći do pada berze usljed zabrinutosti da bi mogla izazvati recesiju.
Signal skandal
Ispitanici su također kritizirali način na koji Trumpova administracija rukuje vojnim tajnama, nakon što je prošle sedmice otkriveno da su visoki zvaničnici raspravljali o planovima za napad na militante u Jemenu putem komercijalno dostupne aplikacije za dopisivanje Signal, slučajno podijelivši unaprijed informacije s novinarom.
Oko 74% ispitanika u anketi Reuters/Ipsos – uključujući 91% demokrata i 55% republikanaca – reklo je da je bilo neodgovorno raspravljati o planovima napada na ovaj način, dok je 22% smatralo da je riječ o bezazlenom propustu. Dodatnih 70% složilo se s tvrdnjom da Trump treba preuzeti odgovornost za ovaj slučaj.
Najnovija anketa Reuters/Ipsos, koja je sprovedena online na nacionalnom nivou, anketirala je 1.486 odraslih Amerikanaca i imala marginu greške od oko 3 procentna poena.