"Članstvo u NATO dobra priprema za članstvo u EU"

Region
"Članstvo u NATO dobra priprema za članstvo u EU"
Između interesa i vrijednosti NATO i EU postoji veliko poklapanje, te članstvo jedne zemlje u NATO može biti dobra priprema za njeno pridruživanje EU.

Između interesa i vrijednosti NATO i EU postoji veliko poklapanje, te članstvo jedne zemlje u NATO može biti dobra priprema za njeno pridruživanje EU.

Podsjetivši da se Hrvatska pridružila NATO-u prije pet godina, ambasador te zemlje u Beogradu Gordan Markotić rekao je da je Zagreb to učinio u namjeri da se priključi EU jer je, kako je naglasio, članstvo u NATO-u jedan od kamena temeljaca na putu političke zrelosti i modernizacije zemlje. 

"Vrijednosti NATO-a poput parlamentarne demokratije, ličnih sloboda, tržišne ekonomije i vladavine prava su fundamentalne vrijednosti EU tako da često možemo čuti da je članstvo u NATO priprema za članstvo u EU", rekao je on na panelu "Iskustva zemalja članica NATO i partnera – za buduće zemlje i partnere", u ambasadi Slovačke u Beogradu. 

On je dodao da članstvo u NATO nije važno samo sa bezbjednosnog aspekta već je ono, između ostalog, značajno za razvoj turizma i dovođenje stranih investicija. 

"Zemlja je stabilnija i privlačnija stranim investitorima jer je dio kolektivne odbrane i strukture što garantuje mir i stabilnost. Važno je da imovinska i finansijska sredstva budu sigurna jer je to prilika za investiciona ulaganja", istakao je on. 

Markotić je čestitao Crnoj Gori na pozivu da se pidruži NATO-u istakavši da prihvatanje novih članica pod "NATO krovom" vodi široj bezbjednosti i sigurnosti. 

Ambasador Norveške u Beogradu Arne Sanes Bjornstad istakao je da se u NATO-u odlučuje jednoglasno o, između ostalog, primanju novih članica ili učešću u vojnim misijama i podvukao da takva saradnja i zajedničke vrijednosti unutar Alijanse pomažu osjećaju integrisanosti. 

"O svim spoljnopolitičkim pitanjima zajedno razgovaramo i to nas je približilo spoljnoj politici EU", smatra Bjornstad i dodaje da u Norveškoj vlada snažan osjećaj bezbjednosti od kada je članica NATO-a . 

Ambasador Ukrajine u Beogradu Oleksandr Aleksandrovič istakao je da se Ukrajina, nakon odlaska s vlasti prdsjednika te zemlje Viktora Janukoviča, opredijeila za pridruživanje NATO-u i da sada 50 posto njenih građana sada podržava članstvo u Alijansi. 

On je ocijenio da je ranija politika neutralnosti Ukrajine bila "neizvodiva i nemoguća" naglasivši da je NATO jedina "efikasna i djelotvorna organizacija u evroatlanskoj oblasti" . 

Ministar savjetnik u ambasadi Crne Gore u Srbiji Ccedomir Fuštić istakao je da je Crna Gora još 2006. godine postavila sebi za cilj da se priključi NATO-u i EU zbog čega je, kako je rekao, učinila sve da se uskladi sa porodicom modernih demokratskih zemalja koje dijele vrijednosti EU. 

"Naš proceš pridruživanja NATO bio je od velike pomoći pri preduzimanju reformi koje su dio samog procesa evropskih integracija", naveo je on. 

Kako je istakao, pridruživanje Crne Gore NATO-u će unaprijediti regionalnu stabilnost i pozitivno utjecati na evropske integracije drugih zemalja koje teže članstvu u Alijansi, poput Makedonije i Bosne i Hercegovine. 

Fuštić je dodao da Crna Gora podržava zemlje u regionu koje žele da se pridruže NATO-u, ali i poštuje one koje žele da ostanu neutralne. 

Vojni ataše ambasade Austrije u Beogradu Tomas Ahamer podsjetio je da Austrija nije članica NATO-a, ali da učestvuje u nekim vojnim misijama Alijanse jer, kako je rekao, to jača evroatlanski politički dijalog. 

"Evropska unija i NATO su vrlo bliski. Činjenica je da su 22 države članice obje ove organizacije što ukazuje na preklapanje interesa", zaključio je Ahamer. 

Treća beogradska NATO sedmica održava se uz podršku NATO Odjeljenja za javnu diplomatiju i Fondacije braće Rokefeler.

Ne propustite