"Novi moćnik u EU? Njemačka preuzima kontrolu, Orban pod pritiskom!"

Buduća njemačka vlada namjerava uvesti strože mjere protiv zemalja članica Europske unije koje krše vladavinu prava i blokiraju ključne odluke. Prema nacrtu koalicijskog sporazuma demokršćana i socijaldemokrata, koji je objavio Euractiv, Njemačka planira zauzeti čvršći stav prema državama koje koriste pravo veta kako bi ostvarile vlastite političke ili ekonomske interese.
Iako se u nacrtu ne spominju konkretne države, jasno je da je poruka upućena Mađarskoj, koja često blokira odluke EU, posebno one vezane uz sankcije Rusiji, kako bi osigurala isplatu zamrznutih sredstava. Slovačka, pod vodstvom premijera Roberta Fica, sve više koristi slične taktike unutar Unije.
Kraj jednoglasnog odlučivanja?
Nacrt CDU/CSU-a i SPD-a naglašava da načelo konsenzusa u Europskom vijeću ne smije biti prepreka za donošenje ključnih odluka. Njemačka se zalaže za proširenje glasanja kvalificiranom većinom, osobito u pitanjima vanjske i sigurnosne politike, uključujući nametanje sankcija. Također predlaže korištenje tzv. "prijelaznih klauzula", koje omogućuju prelazak s jednoglasnog odlučivanja na odlučivanje kvalificiranom većinom, čime bi se ubrzao proces donošenja odluka.
Osim toga, predlaže se strože sankcioniranje država koje krše temeljne vrijednosti EU-a. Među mjerama su prekršajni postupci, uskraćivanje europskih fondova te suspenzija prava glasanja u Vijeću EU-a. Poseban naglasak stavlja se na to da građani ne bi smjeli biti kažnjavani zbog odluka svojih vlada. Stoga se predlaže da, u slučaju blokade sredstava, financijska pomoć bude izravno dodijeljena krajnjim korisnicima, poput studenata u okviru Erasmus+ programa.
Mađarska i dalje na udaru
Europski parlament je još 2018. godine pokrenuo postupak protiv Mađarske zbog sumnje u ozbiljne povrede temeljnih vrijednosti EU-a, ali je taj proces zaustavljen zbog političkih podjela među članicama. Europska komisija je 2022. blokirala 22 milijarde eura namijenjenih Mađarskoj zbog zabrinutosti oko ljudskih prava i neovisnosti pravosuđa. Ipak, prošle godine više od deset milijardi eura je odmrznuto, što je izazvalo oštre reakcije unutar EU-a.
Unatoč političkim napetostima, Mađarska i Njemačka imaju snažne ekonomske odnose. Njemačke kompanije, osobito u automobilskoj industriji, značajno ulažu u Mađarsku – prema podacima njemačkog ministarstva vanjskih poslova, u toj zemlji posluje oko 3000 njemačkih tvrtki. Ova gospodarska povezanost dodatno komplicira političke odnose između Berlina i Budimpešte.
Njemačka preuzima kontrolu?
Njemačka se suočava s vlastitim izazovima u odlučivanju unutar EU-a. Trenutačno se njemačka vlada mora suzdržati od glasanja u Bruxellesu ako koalicijski partneri i odgovorna ministarstva ne mogu postići dogovor, što se naziva "njemački glas". Friedrich Merz, lider CDU-a, obećao je da pod njegovim vodstvom Njemačka više neće biti suzdržana u ključnim glasanjima u EU-u.
Međutim, prijedlog CDU-a mogao bi se protumačiti kao pokušaj preuzimanja moći, budući da bi kancelar dobio ovlast za koordinaciju pregovora u slučaju važnih odluka. SPD se tome protivi i želi zadržati "međuresorni princip", koji zahtijeva konsenzus između ministarstava prije donošenja odluka na europskoj razini.
Dok Njemačka nastoji reformirati proces donošenja odluka u EU-u, ostaje pitanje hoće li moći postići politički dogovor unutar vlastite vlade.