U Istočnom Sarajevu održana javna rasprava o novom ustavu entiteta RS

Prva javna rasprava o Nacrtu ustava entiteta Republika Srpska održana je danas u Skupštini grada Istočno Sarajevo.
Predsjednik Radne grupe koja pomaže Odboru za ustavna pitanja Narodne skupštine RS u izradi novog ustava, Vitomir Popović, istakao je da je ovaj dokument "pretrpio brojne izmjene, uključujući amandmane koje je nametnuo visoki predstavnik Wolfgang Petritsch".
"Narodna skupština RS, zajedno s Odborom za ustavna pitanja, odlučila je da pokrene proceduru donošenja novog ustava, s ciljem očuvanja ustavnog kontinuiteta s Ustavom iz 1992. godine i rješavanja političkih, pravnih, ekonomskih i drugih pitanja važnih za budućnost i opstanak RS", navedeno je u saopćenju.
Prema objavljenom nacrtu, Banja Luka bi postala glavni grad, dok bi Istočno Sarajevo imalo status "prijestolnice".
"Zadatak Radne grupe je da prikupi mišljenja, prijedloge, primjedbe i sugestije o tekstu ustava te ih dostavi Odboru za ustavna pitanja, koji će ih razmotriti i uputiti u daljnju proceduru u Narodnoj skupštini", saopćeno je iz NSRS.
Osim u Istočnom Sarajevu, javne rasprave planirane su i u Trebinju, Bosanskoj Gradišci, Zvorniku, Bijeljini, Prijedoru, Doboju i Banjoj Luci.
Vlast u RS-u pokrenula je izradu novog ustava nakon donošenja niza neustavnih i antidejtonskih zakona, predvođena predsjednikom entiteta Miloradom Dodikom, kojima se pojedinim državnim institucijama zabranjuje djelovanje na teritoriji RS-a.
Nacrt novog ustava, između ostalog, predviđa formiranje Vojske RS-a, mogućnost ulaska u vojne saveze s drugim državama, pravo na konfederaciju, ukidanje konstitutivnosti naroda te upravljanje državnom imovinom.
Ove odredbe su u direktnoj suprotnosti s Ustavom Bosne i Hercegovine, zbog čega bi dokument, ukoliko bude usvojen, vjerovatno bio osporen pred Ustavnim sudom BiH.
Za usvajanje novog ustava potrebna je dvotrećinska većina u NSRS, kao i podrška u Vijeću naroda RS. S obzirom na to da su se brojni opozicioni zastupnici već izjasnili protiv ovog prijedloga, te da Klub Bošnjaka u Vijeću naroda ima mogućnost da uloži veto, novi ustav vjerovatno neće biti usvojen.