Korupcija u BiH raste, ali i otpor: Građani sve češće prijavljuju nepravilnosti!

Korupcija u Bosni i Hercegovini ne jenjava – ali raste i broj onih koji je prijavljuju. Prema podacima Centra za pružanje pravne pomoći Transparency Internationala BiH (TI BiH), u 2024. godini evidentirano je 391 novi predmet pokrenut na osnovu prijava građana. Ovo predstavlja povećanje od 8,1% u odnosu na prethodnu godinu, što ukazuje na dva važna trenda: porast korupcije, ali i rast povjerenja građana u pravnu zaštitu.
TI BiH je odgovorio na čak 1694 poziva putem besplatne telefonske linije 0800 55555, dok je 377 predmeta otvoreno na temelju prijava građana, a dodatnih 14 je Centar pokrenuo samostalno. Tradicionalno, najviše prijava se odnosi na zloupotrebe u državnoj upravi (166 slučajeva), potom u pravosuđu (36), obrazovanju (33), te zdravstvu i sukobu interesa (po 26 slučajeva).
Konkretnim akcijama protiv korupcije
Rezultati rada Centra nisu ostali bez odjeka. Federalno tužilaštvo FBiH usvojilo je dvije pritužbe TI BiH i poništilo odluke o nesprovođenju istraga – uključujući slučaj namještanja konkursa na Orijentalnom institutu Univerziteta u Sarajevu i aferu s neplaćanjem koncesionih naknada vrijednih preko 1,7 miliona KM.
Osim toga, Centar je pokrenuo čak 32 upravna spora zbog kršenja Zakona o slobodi pristupa informacijama – više nego u bilo kojoj od prethodne četiri godine. Dva ključna slučaja odnose se na odbijanje Tužilaštva BiH da objavi informacije o osobama sankcionisanim od strane OFAC-a i istragama povezanima s korupcijom.
Pravosuđe pod pritiskom – presude otkrivaju probleme
TI BiH je u proteklom periodu ostvario značajne pobjede pred sudovima. U 16 sporova koji su vođeni prethodnih godina, presude su išle u korist građana i novinara, omogućavajući pristup informacijama koje su ranije bile skrivene. Takođe, Ombudsman za ljudska prava BiH izdao je četiri preporuke na osnovu prijava TI BiH, a tužilaštvima su podnesene tri krivične prijave za koruptivna djela.
Jedna od najvažnijih sudskih odluka donijeta je pred Okružnim sudom u Banjaluci, koji je potvrdio da funkcija vršioca dužnosti nosi iste obaveze kao i stalna funkcija, što znači da zvaničnici ne mogu izbjeći odgovornost manipulacijama imenovanja. Takođe, Komisija za sprečavanje sukoba interesa RS potvrdila je da jedan odbornik, koji je ujedno i pomoćnik ministra, krši zakon.
Institucije i dalje zatvaraju oči pred sukobom interesa
Uprkos pritisku, institucije u BiH i dalje nisu dovoljno posvećene suzbijanju korupcije. Transparency International BiH je u 2024. godini evidentirao 26 slučajeva sukoba interesa, a Centralnoj izbornoj komisiji podnio tri prijave zbog nespojivih funkcija i kršenja Izbornog zakona BiH.
Centar za pružanje pravne pomoći TI BiH ostaje ključni akter u borbi protiv korupcije, ne samo kroz pružanje pravne podrške građanima već i kroz pokretanje sistemskih promjena koje mogu donijeti veću transparentnost i odgovornost institucija.
Građani BiH su pokazali da više ne žele da šute – sada je na institucijama da pokažu da su spremne da se obračunaju s korupcijom.