Vanredno stanje u Prijedoru: Sana se povlači, ali novi problem prijete podzemne vode!

Prijedor se suočava s teškim posljedicama obilnih padavina – poplavljeno je oko 800 objekata, a 145 osoba evakuisano je iz svojih domova, potvrdio je za RTRS šef Odsjeka za civilnu zaštitu Miroslav Krneta.
Iako se nivo rijeke Sane počeo povlačiti – sa 515 na 456 centimetara – situacija i dalje ostaje ozbiljna. Rijeka Gomjenica takođe je u opadanju, dok je Miloševica, zahvaljujući izgrađenom potpornom zidu, ovog puta ostala pod kontrolom.
Vanredno stanje i borba sa podzemnim vodama
Gradski Štab za vanredne situacije preduzeo je sve raspoložive mjere kako bi zaštitio građane i imovinu. Prvi stepen odbrane od poplava proglašen je odmah po porastu vodostaja, dok je vanredno stanje uvedeno kada je Sana dostigla kritičnih 460 centimetara.
– Podigli smo zaštitne nasipe u Tokovima i Gomjenici, ali, nažalost, jedan dio nasipa u Tukovima nije izdržao pritisak vode, što je dodatno pogoršalo situaciju – izjavio je Krneta.
Osim plavljenja naselja, novi problem predstavljaju podzemne vode, koje su se počele pojavljivati na lokacijama gdje ranije nisu bile prisutne, što dodatno otežava situaciju i sanaciju štete.
Smještaj evakuisanih i apel građanima
Za one koji nisu imali alternativni smještaj, gradske vlasti obezbijedile su privremeni smještaj u hotelu Prijedor. Tačan broj poplavljenih objekata i nastala šteta biće poznati nakon što komisija Grada Prijedora izađe na teren i izvrši procjenu.
– Apelujemo na građane da prate zvanična saopštenja gradskog Štaba za vanredne situacije i da, iz predostrožnosti, vodu za piće prokuhavaju prije konzumacije – poručio je Krneta.
Nastavlja se praćenje situacije
Iako se vodostaji rijeka polako smanjuju, nadležne službe i dalje su u pripravnosti. Očekuje se da će naredni dani donijeti jasniju sliku o razmjerama štete i planu sanacije.