Švicarski mediji: Da li je Mađarska planirala pomoći Dodiku da pobjegne iz BiH?

Švicarski list Schweizer Fernsehen (SRF) objavio je tekst u kojem se navodi da je Mađarska navodno poslala policajce u Bosnu i Hercegovinu kako bi pomogli Miloradu Dodiku, predsjedniku Republike Srpske, u slučaju njegovog hapšenja.
Međutim, ministar vanjskih poslova Mađarske demantovao je ove tvrdnje, dok SRF ističe da je Dodik sve više politički izolovan nakon što ga je Sud BiH u februaru prvostepeno osudio.
Podrška iz Mađarske uprkos pritiscima Zapada
"Sjedinjene Američke Države, NATO, kao i brojne evropske zemlje jasno podržavaju državne institucije BiH. Čak su i pojedine političke stranke u Republici Srpskoj okrenule leđa Dodiku, što ga čini još ovisnijim o podršci svojih preostalih saveznika – Srbije, Rusije i posebno Mađarske", piše SRF.
Zamjenik mađarskog ministra vanjskih poslova, Levente Mađar, izjavio je za SRF da Mađarska podržava Dodika kao protutežu pritiscima sa Zapada.
Kontroverzno prisustvo mađarskih policajaca u BiH
Na dan izricanja presude, u Bosni i Hercegovini se nalazilo oko 70 mađarskih policajaca. Zvanično, oni su bili tu radi zajedničke vježbe s policijom Republike Srpske. Međutim, prema istraživanjima jedne istraživačke platforme, njihov stvarni zadatak bio je da pomognu Dodiku da pobjegne ako bi došlo do njegovog hapšenja.
Iako je Levente Mađar potvrdio prisustvo policajaca, nazvao je tvrdnje o njihovoj umiješanosti u mogući bijeg "besmislicama".
Vlasti BiH, međutim, nisu shvatile te navode olako i zatražile su zvanično objašnjenje od mađarskog ambasadora. Ministar odbrane BiH također je izjavio da postoje vjerodostojne informacije kako Dodik planira izbjeći hapšenje bjekstvom u Mađarsku.
Politička situacija sve napetija
SRF ističe da se situacija od tada promijenila. Nakon prvostepene presude, Dodik je donio niz odluka koje se tumače kao pokušaji podrivanja državnih institucija. Kada su vlasti pokušale da ga saslušaju, odbio je saradnju, što je rezultiralo izdavanjem naloga za njegovo hapšenje.
Ipak, taj nalog do sada nije sproveden zbog straha od mogućih sukoba između državnih sigurnosnih snaga i policije Republike Srpske.
"Borba za moć između institucija centralne države i predsjednika Republike Srpske se nastavlja", zaključuje SRF.