Krišto se požalila nakon sjednice: Košarac i Amidžić su nas ucjenjivali, ali naplatit ćemo dug od RS

Predsjedavajuća Vijeća ministara Bosne i Hercegovine Borjana Krišto izjavila je danas da je na dnevnom redu redovne sjednici, koja nije održana, trebalo biti osam zakona iz različitih oblasti.
– Oni su zakoni iz nadležnosti Vijeća ministara BiH, prije svega, ali i zakoni kojima mi ispunjavamo svoje reformske obaveze na putu BiH prema Evropskoj uniji – navela je Krišto.
Protiv ministri iz Republike Srpske
Sjednica nije održana, jer nije postignut konsenzus za usvajanje dnevnog reda, a protiv usvajanja predloženog dnevnog reda bili su ministri iz reda srpskog naroda iz Republike Srpske.
– Na Kolegiju smo već raspravljali o prijedlogu dnevnog reda i nismo se složili, jer su kolege iz Republike Srpske, ministri Staša Košarac i Srđan Amidžić insistirali da sve te zakone povučemo sa dnevnog reda. To su nam uradili i prošli put. Mi smo imali razumijevanja, jer su postojale određene primjedbe, prijedlozi na te zakone. Mi smo ih sve čuli – navela je Krišto.
Dodala je da je danas tražila i insistirala na tome da obave raspravu na Vijeću ministara BiH, „pa čak i da ne znamo hoćemo li se izjasniti, ali da čuju predlagatelji, odnosno tehničkih obrađivači šta je to sporno i da daju svoje stavove“.
– Kolege su bile rezolutne u tome, gdje su nas ucjenjivali, jasno nam rekli i to pokazali na samoj sjednici Vijeća ministara BiH, da ukoliko ti prijedlozi zakona ostanu na dnevnom redu današnje sjednice, da oni neće podržati dnevni red – pojasnila je Krišto, te dodala da se tako i dogodilo.
“Nekakav politički stav”
Nismo, navela je ona, imali nikakve konkretne prijedloge zašto ne, „to je očito bio nekakav politički stav, da se to ne želi pa na koncu možda da se i dođe do ove situacije“.
Predsjedavajuća Vijeća ministara BiH je kazala da su u okviru dnevnog reda redovne sjednice imali i Informaciju o radu Tima za pregovore s punomoćnicima Viaduct d.o.o. Portorož i drugi za postupanje po presudi ICSID Tribunala u postupku protiv Bosne i Hercegovine.
– Na tome smo dugo radili, čak godinu dana o tom predmetu pričamo kroz instituciju Vijeća ministara, kroz razne vrste prijedloga, zaključaka, kako bismo bili ozbiljni, odgovorni, kako bi šteta po Bosnu i Hercegovinu, njenu imovinu, njene institucije bila što manja, kako bi zaštitili njen ugled. Kako nije održana ta sjednica, zakazala sam vanrednu sjednicu Vijeća ministara BiH sa samo jednom tačkom kako bismo razmotrili ovu informaciju i donijeli potrebne prijedloge zaključaka – kazala je Krišto.
Pojasnila je da se ti potrebni prijedlozi zaključaka odnose konkretno na izvršenje ove presude.
Naplatit ćemo od RS-a
– Došli smo u situaciju da mi tu nemamo pravno ništa raditi, jer sve što radimo svaki put odlažemo. U ovoj situaciji je Bosna i Hercegovina ta koja bi trebala izvršiti tu presudu. Da smo već započeli postupak izvršenja ne bismo imali svaki dan još 9.000 eura kamata, odnosno dodatnih troškova. Međutim, uz sve naše napore i želje, predlažemo određene zaključke, tražimo rješenja, nikako nismo naišli na razuman stav političkih predstavnika iz Republike Srpske, čija je zapravo obaveza izvršenje ove presude. Ali to bi bio, da kažem, u drugom dijelu postupka, jer postoji sporazum između Vijeća ministara i Republike Srpske o ovom postupku, gdje ćemo se mi našim regresnim tužbama naplatiti od njih, ali nisam shvatila nikako koji je smisao i cilj, nego samo da prolongiramo, da stvaramo nekakve dodatne troškove – navela je Krišto.
Kaže da se to uradilo i na poslednjoj sjednici Vijeća ministara, „kada smo išli sa konkretnim prijedlozima, da se već tada dođe do prijedloga kako da izvršimo tu presudu, da umanjimo te troškove“.
– Nisu željeli, insistiralo se na tome da formiramo jednu vrstu radnog tima koja će nam predložiti. Složili smo se oko tog radnog tima koji je bio dužan do 19. ovog mjeseca da nam dostavi informaciju. Danas smo čuli od pravobraniteljce da opet u tom radnom timu nisu sudjelovali predstavnici iz Republike Srpske. Mi smo sa strane Vijeća ministara u taj radni tim imenovali ministra pravde, Ured za zakonodavstvo, Pravobraniteljstvo i resorno ministarstvo. Na žalost ništa se od toga nije uspjelo u konačnici dogovoriti – navela je Krišto.
240 miliona za kapitalna ulaganja
Dodala je da je, kao predsjedateljica, nudila prijedloge rješenja „koje bi nam trebao predložiti ministar financija“.
– Rekla sam da imamo 240 miliona KM sredstava koja su namijenjena za višegodišnja kapitalna ulaganja. Znamo da sva nisu pokrenuta i da ima prostora. Onda on meni kaže, vi aludirate na neke stvari. Ne aludiram, tražimo načina, tražimo prostora. Imamo još druge nekakve mogućnosti i evo se nekako složio da su oni obvezni da nam iznađu neki prijedlog rješenja i onda je došlo do toga da li se to treba napraviti. Mi smo insistirali da se to napravi u što kraćem roku, zapravo odmah, jer smo obavezni da to napravimo, prije jučer nego sutra – istaknula je Krišto.
Dodala je da su usvojili zaključak kojim su resornog ministra obvezali da to napravi u što kraćem roku.
– Opet je insistirao da to bude najduže u roku od 15 dana, kako bismo, na neki način, krenuli u te nekakve postupke i donosili potrebne odluke koje se tiču izvršenja ove arbitražne odluke u postupku Viaduct protiv BiH.
“Ne znam koji je cilj”
Na novinarsko pitanje da li predstavnici iz RS-a u Vijeću ministara BiH opstruiraju izvršenje ove presude, Krišto je odgovorila da do drugačijeg zaključka „ne možemo doći“.
– Kroz sve one rasprave koje smo imali već nekoliko puta, već godinu dana, kroz različite forme, vanredne sjednice, kroz razne informacije, mi želimo da dođemo do toga da umanjimo tu štetu, štetne posljedice pa i po ugled Bosne i Hercegovine. Čak sam danas rekla ne znam koji je to cilj doista. Ovdje se želi da se prolongira, da se pravi veći problem, jer će to biti zapravo problem sutra, kako ga god oni gledali, problem Republike Srpske, u konačnici – navela je Krišto.
Mi smo svjesni, dodala je ona, da Bosna i Hercegovina treba izvršiti tu presudu.
– Jedini način, što prije i što manje štetnih posljedica, jeste izvršenje na prijedlog Ministarstva finansija Bosne i Hercegovine, da Vijeće ministara donese tu odluku i da obavijesti drugu stranu o načinu i postupku izvršenja – kazala je Krišto.