Vučić bijesan zbog vojne suradnje RH, Albanije i Kosova: Plenković mu odgovorio

Premijer Vlade Hrvatske, Andrej Plenković danas sudjeluje na sjednici Europskog vijeća u Bruxellesu, a uoči početka obratio se medijima, odgovarajući na pitanja novinara, među kojima je bilo i onih o izjavi srpskog predsjednika Aleksandra Vučića.
Podsjetimo, Hrvatska, Albanija i Kosovo jučer su potpisali Deklaraciju o jačanju obrambene suradnje, a Srbija je nakon toga najavila da će tražiti hitno objašnjenje ministarstva vanjskih poslova Hrvatske i Albanije u vezi s potpisanim dokumentom.
Deklaracija o jačanju obrambene suradnje, koju su potpisale tri zemlje, izazvala je veliku pažnju i burne reakcije u Srbiji. Srpski ministar obrane Bratislav Gašić nazvao je inicijativu "provokativnom", dok su vlasti u Beogradu objavile da je Srbija bila spremna razmotriti suradnju u dobroj vjeri s Hrvatskom i Albanijom.
Srbija: Otvorena provokacija
Kako su poručili iz Ministarstva vanjskih poslova Srbije, "ova inicijativa, koja se provodi bez Srbije, ali uz Prištinu, predstavlja otvorenu provokaciju i grubo ignoriranje stvarnosti na terenu".
Srpske vlasti dodale su da očekuju hitan odgovor iz Zagreba i Tirane o stvarnim namjerama i krajnjim ciljevima ove "opasne vojno-sigurnosne igre", naglašavajući da Srbija neće dopustiti nikakve jednostrane akcije koje bi mogle ugroziti njihov teritorijalni integritet, sigurnost građana i mir u regiji, prenosi Index.hr.
Šta je rekao Vučić?
Vučić je kasnije izjavio da je potpisivanje ovog sporazuma kršenje takozvanog subregionalnog sporazuma o kontroli naoružanja iz 1996. godine te da Hrvatska i Albanija gotovo sigurno nisu obavijestile NATO o svemu.
"Otvorili su utrku u naoružavanju u našoj regiji, to je za nas teška situacija, ali smo razumjeli njihovu poruku. I sačuvat ćemo svoju zemlju, odvratiti ih i uvijek uspješno obraniti od svakog potencijalnog agresora, čak i ovako moćnog", rekao je Vučić srpskim novinarima nakon razgovora u NATO-u s glavnim tajnikom Markom Rutteom.
Premijer Plenković mu je danas odgovorio. "Nadam se da će netko odvojiti pet minuta da pročita tekst" sporazuma između Hrvatske, Albanije i Kosova, rekao je Plenković, dodajući da su to "uobičajeni sporazumi" te da Hrvatska nije imala nikakvu neprijateljsku namjeru.
Plenković: Razumijem da se treba tražiti neprijatelja
"Mi smo bili u poziciji da napravimo dokument koji pomaže njihove napore u reformama. On nije neprijateljskog karaktera. Razumijem da se treba tražiti nekog neprijatelja dalje, ali ovo nije neprijateljskog karaktera. Hrvatska za to ne treba nikog pitati, ni Srbiju ni NATO", poručio je Plenković iz Bruxellesa.
Na pitanje novinara o stanju na jugozapadnom Balkanu, Plenković je najavio da će iskoristiti sjednicu Europskog vijeća kako bi skrenuo pozornost na aktualnu situaciju u regiji. "Mi moramo pratiti stabilnost BiH i situaciju u Srbiji. Vrijeme je da se jedan dio pozornosti fokusira i na područje koje se pokazalo zapaljivo posljednjih godina", zaključio je premijer.