Njemačka: Ubrzani pregovori o formiranju vladi zbog ukrajinske krize

Svijet
Njemačka: Ubrzani pregovori o formiranju vladi zbog ukrajinske krize

Događaji oko Ukrajine i SAD-a ubrzavaju koalicijske pregovore o formiranju nove vlade u Njemačkoj između demokršćanske Unije CDU/CSU i Socijaldemokratske stranke Njemačke (SPD), saopćeno je u Berlinu.

– Po mom mišljenju, sada je nužno brzo djelovati – poručio je predsjednik Kršćansko-demokratske unije (CDU) i vjerovatni budući njemački kancelar Friedrich Merz nakon sastanka vodstva Unije CDU/CSU.

Rekao je da je cilj razgovora između Unije CDU/CSU i SPD-a postizanje dogovora o finansiranju budućih projekata, prije svega pomoći Ukrajini, i to prije vanrednog samita Evropske unije o Ukrajini u četvrtak.

Merz je također komentarisao skandal u Bijeloj kući, kada je u petak pred kamerama došlo do sukoba između ukrajinskog predsjednika Volodimira Zelenskog i američkog predsjednika Donalda Trumpa. Smatra da je cijeli događaj bio insceniran.

– Nekoliko puta sam pregledao snimak tog sastanka. Po mom mišljenju, ne radi se o spontanom odgovoru na izjave Zelenskog, nego o planiranoj eskalaciji – naveo je Merz. Istovremeno je istakao da treba učiniti sve kako bi američki vojnici ostali u Evropi.

Najavio je da će se, nakon što bude izabran za kancelara, pobrinuti za dogovaranje termina putovanja u SAD.

Dopredsjednik SPD-a i predvodnik socijaldemokrata u pregovorima, Lars Klingbeil, izrazio je spremnost za ubrzane razgovore o koaliciji s demokršćanima.

– Spremni smo postići dogovor još ove sedmice. Sad sve zavisi od daljnjih razgovora – istakao je.

Sve se glasnije govori o mogućnosti promjene tzv. dužničke kočnice, koja je uvrštena u Ustav tokom posljednje velike finansijske krize, kako bi bilo moguće finansiranje projekata poput modernizacije Bundeswehra i infrastrukture.

U novom sazivu Bundestaga Unija CDU/CSU i SPD ne bi imali potrebnu dvotrećinsku većinu za mijenjanje Ustava, pa se razmatra mogućnost da se Ustav promijeni još tokom aktuelnog saziva, koji bi trebao biti raspušten 25. marta.

Ne propustite