Duraković: Državni udar u BiH, prijetnje miru dovedene do vrhunca

Vijesti
Duraković: Državni udar u BiH, prijetnje miru dovedene do vrhunca

Ćamil Duraković, potpredsjednik entiteta Republike Srpske, oglasio se na društvenim mrežama i komentirao trenutnu političku situaciju u zemlji, kao i prijetnje koje dolaze od predsjednika entiteta Milorada Dodika.

„Dok se u Sarajevu obilježava Dan nezavisnosti Bosne i Hercegovine, Narodna skupština Republike Srpske u Banjoj Luci usvaja zakone kojima se zabranjuje rad institucijama države Bosne i Hercegovine na području ovog entiteta. Ovim je izvršen svojevrsni državni udar. Sinoć su prijetnje miru dostigle vrhunac, a svima koji ne postupaju po tim zakonima prijeti se ozbiljnim nasiljem“, izjavio je Duraković.

Nakon toga, dodao je:

„Sada ne govorim samo kao izabrani zvaničnik entiteta čija je Skupština donijela zakone koji onemogućavaju djelovanje države na teritoriji jednog njenog entiteta, već i kao građanin, pripadnik manjinske zajednice i čovjek koji živi u ovom dijelu Bosne i Hercegovine. Sve što se moglo reći – izgovoreno je, a sada preostaje samo djelovanje.“

Duraković je istaknuo da je ovo ključna i prelomna tačka.

„Ovo je kritična tačka u kojoj će država pokazati da postoji, djeluje i izvršava svoju osnovnu funkciju – da pruža zaštitu svojim građanima od bilo čega i bilo koga, prije svih od onih koji ugrožavaju temelje sigurnosti. Istovremeno, ovo je prilika da država zaštiti samu sebe od onih koji joj ne žele nikakvo dobro“, poručio je Duraković.

„Pozivam sve institucije sistema, institucije države, predstavnike međunarodne zajednice i međunarodne snage da, na njima pripadajući način, reagiraju i osiguraju mir, pravnu i fizičku sigurnost svih građana i države Bosne i Hercegovine“, zaključio je Duraković.

Ne propustite