Naučnici otkrili: Evo kako jedna neprospavana noć ima uticaj na vaš IMUNOLOŠKI SISTEM

Samo jedna noć lošeg sna mogla bi biti dovoljna da izazove haos u vašem imunološkom sistemu, otkrili su naučnici.
Dosljedno nedovoljno spavanje je pokazalo da povećava rizik od pretilosti, bolesti srca i dijabetesa tipa 2.
Sada su istraživači u Kuvajtu otkrili da samo jedna noć nemirnog sna povećava upalu u tijelu, smanjujući prirodnu odbranu tijela od povreda i infekcija, piše Daily Mail.
Tokom normalnog sna ljudi obično dožive pad krvnog pritiska i opuštanje krvnih žila.
No, analizom monocita — vrste imunoloških stanica vitalnih za obranu tijela od klica i virusa — otkrili su da je ovaj 'fiziološki proces bio ugrožen', utječući na rad imunološkog sistema.
Stručnjaci, koji su nalaze studije označili 'važnima', rekli su da ona pokazuje da je opetovano loše spavanje 'rastući izazov za javno zdravlje'.
Dr. Fatema Al-Rashed, stručnjakinja za imunologiju i mikrobiologiju na Institutu za dijabetes Dasman, koja je vodila studiju, rekla je: 'Naša otkrića naglašavaju rastući izazov za javno zdravlje.
'Napredak tehnologije, produženo vrijeme ispred ekrana i promjene društvenih normi sve više ometaju redovite sate spavanja.
'Ovaj poremećaj sna ima duboke implikacije na imunološko zdravlje i opću dobrobit.'
U maloj studiji istraživači su pratili pet sudionika koji su imali zdrav BMI tijekom 24 sata.
U potpunosti su ostali bez sna i uzeta im je krv prije i poslije testiranja.
Istraživači su otkrili da je jedna noć nedostatka sna promijenila profil monocita dobrovoljaca.
Povećao je neklasične tipove monocita koji osjećaju upalne znakove i reagiraju na njih.
Ali ako je upala hronična i često se javlja, može oštetiti zdrava tkiva i utjecati na to koliko dobro funkcionira imunološki sistem.
Pišući u The Journal of Immunology, istraživači su rekli: 'Ova studija naglašava važnost kvalitete sna u regulaciji imunoloških odgovora i upale kod pretilosti, sugerirajući da bi poboljšanje kvalitete sna moglo smanjiti upalu i poboljšati zdravstvene ishode.'
U drugom eksperimentu tokom studije, istraživači su također angažirali 237 zdravih odraslih osoba različite visine i težine i uzeli uzorke krvi od svakog sudionika kako bi utvrdili njihove razine monocita i upalne markere.
Sudionici su također pratili što jedu, svoju fizičku aktivnost i obrasce spavanja sedam dana noseći akcelerometar - uređaj koji prati kretanje.
Rezultati su pokazali da su oni koji su bili pretili imali lošiju kvalitetu sna i višu razinu upale.
Od 38 testiranih upalnih biomarkera, 13 markera je značajno promijenjeno kod sudionika s prekomjernom težinom i pretilosti u usporedbi s onima koji su bili mršavi.
Istraživači su rekli kako se nadaju da će buduća istraživanja istražiti zašto su imunološke promjene povezane s nedostatkom sna.
'U konačnici, ovo bi moglo pomoći u ublažavanju tereta upalnih bolesti poput pretilosti, dijabetesa i kardiovaskularnih bolesti', rekao je dr. Al-Rashed.
No, stručnjaci već dugo savjetuju da buđenje tijekom noći ne mora nužno značiti da imate nesanicu, a podaci pokazuju da pogađa do 14 milijuna Britanaca.
Nesanicu mogu uzrokovati stres, tjeskoba, alkohol, kofein ili nikotin, buka, smjenski rad i jet lag.
Ako redovito imate problema sa spavanjem, postoje jednostavni načini za poboljšanje higijene sna.
To uključuje održavanje redovitih sati spavanja, ostati aktivan tkom dana i stvaranje opuštajućeg tihog prostora za spavanje.
KOLIKO TREBATE SPAVATI?
- Predškolski uzrast (3-5 godina): 10-13 sati
- Školski uzrast (6-13 godina): 9-11 sati
- Tinejdžeri (14-17 godina): 8-10 sati
- Mlada odrasla osoba (18-25) 7-9 sati
- Odrasli (26-64): 7-9 sati
- Starija odrasla osoba (65 ili više) 7-8 sati
Izvor: Sleep Foundation
Ukoliko mislite da ste hronično nenaspavani, provjerite ova 3 znaka koja na to upućuju.