Cvjetaće kao ludo na proljeće: Ovih 5 vrsta cvijeća već sada možete posaditi u žardinjere

Praktična žena
Cvjetaće kao ludo na proljeće: Ovih 5 vrsta cvijeća već sada možete posaditi u žardinjere

Možete odmah da uveselite svoju terasu ili dvorište s nekoliko saksija ili žardinjera punih cvijeća

Proljeće je skoro tu, ali još uvijek je prerano i hladno da većina biljaka bude na otvorenom. Međutim, ovo je savršen trenutak da u februaru zasadite nekoliko vrsta cvijeća u žardinjere i uskoro uživate u cvjetnoj terasi ili dvorištu. Za druge vrste cvijeća, možda ćete morati da pričekate sve do aprila, osim ako imate dvorište, pa su lale, zvončići i zumbuli već u zemlji i počinju da niču, dok su visibabe već procvjetale.

Vrste cvijeća koje možete zasaditi u februaru

Polako možete početi s pripremama za proljeće. Februar je prijelazni mjesec i mnogi su nestrpljivi da dočekaju dolazak toplijeg vremena. Iako je još uvijek hladno, postoje biljke koje već sada mogu opstati napolju, čak i ako nas još čekaju hladni talasi.

Ovaj put ćemo se posvetiti cvijeću koje ne zahtijeva previše prostora i koje se lako sadi u žardinjere. Stoga možete odmah uveseliti svoju terasu ili dvorište nekoliko saksija ili žardinjera punih cvijeća.

Petunije

Ko još nije čuo za petunije? Iako možda ne znate naziv, sigurno biste prepoznali ove šarene cvjetove. Petunije su odličan izbor za februar, jer se lako sade u žardinjere ili saksije. Nije preporučljivo saditi ih direktno u zemlju, osim ako su leje dobro odvojene i ako nema drugih biljaka, posebno visećih. Petunije su vrlo živopisne i odličan su izbor za male prostore. Osim posuda, potrebno je da zemlja bude dobro propusna. Sadnice se sade na udaljenosti od nekoliko centimetara, a petunijama će više odgovarati sadnja sada, kako bi se učvrstile pre nego što dođu topli ljetni mjeseci. Redovno ih zalivajte i postavite ih na sunčanu stranu za optimalan rast.
Napomena: Precvjetale cvjetove treba ukloniti kako bi biljka bolje rasla i bila bujnija.

Dan i noć

Cvijeće "dan i noć" spada u porodicu ljubičica i vrlo je otporno. Može se zasaditi u februaru, ali i tokom kasne jeseni, kako bi na proljeće bilo bujno. Ovo cvijeće je idealno za viseće saksije, jer padajući cvjetovi čine da prostor bude još šareniji. Dan i noć često prestane da cvjeta tokom ljetnih mjeseci, ali ponovo oživi na jesen, kada ljetnje biljke počinju da vene. Potrebno je da mu obezbedite dobro dreniranu zemlju i redovno zalivanje.

Muškatle

Iako su muškatle bile veoma popularne ranijih godina, danas nisu toliko viđene. Ipak, one su i dalje odličan izbor, naročito za sunčana mjesta. Klasične muškatle najbolje rastu u manjim saksijama, a potrebno im je puno sunca i dobra propusnost zemlje. Viseće muškatle sade se u žardinjere u razmaku od 20 centimetara. I kao i petunije, precvjetale cvjetove treba redovno uklanjati kako bi biljka nastavila s bujnim rastom.

Ukrasni grašak (Lathyrus odoratus)

Ukrasni grašak je penjačica koja zahtijeva štake ili rešetke za penjanje. Ovaj mirisni cvijet najbolje je posaditi nakon što prođe opasnost od mraza, pa je najbolje da ga posadite u zatvorenom i iznesete napolje kada temperature pređu 12 stepeni. Raste u više boja, a najljepši miris imaju bijeli cvjetovi. Potrebno mu je sunčano mjesto i dobra drenaža.

Stevija

Stevija je biljka koja je postala vrlo popularna zbog svojih zaslađivačkih svojstava. Iako kod nas nije toliko poznata, odličan je izbor za žardinjere. Potrebno joj je puno svjetlosti, pa je idealno da bude na terasi ili tremu. Stevija se može koristiti u kuhinji za zaslađivanje voća, koktela i kolača. Takođe, ima dekorativne bijele cvjetove koji ukrašavaju biljku u jesen.

Ne propustite