Spisak iz 1983. otkriva nevjerovatno bogatstvo koje je Jovanka NASLIJEDILA od Tita

Doživotni predsjednik Jugoslavije nije ostavio testament, ili barem nikad nije pronađen. To je misterija koja još od njegove smrti golica maštu od Vardara do Triglava, ostavljajući prostor za najrazličitije spekulacije i teorije zavjere. Svojevremeno je njegova udovica Jovanka Broz u tajnim pismima tvrdila da ga je ukrao Stane Dolanc. A evo kako je na kraju podijeljena Titova zaostavština...
Pričalo se da je Josip Broz Tito iza sebe ostavio neku vrstu političkog testamenta u sefu koji je trebala otvoriti Jovanka Broz. Ali, ona je 1980. godine nakon njegove smrti izbačena iz kuće, a sef su otvorili tadašnji šef tajne policije Stane Dolanc i general Nikola Ljubičić. Dokument je – nestao.
Istražujući sudbinu materijalne ostavštine predsjednika SFRJ, koja je proglašena državnom tajnom, list Globus imao je uvid u intimne bilješke njegove supruge. Pisma otkrivaju trenutke koje je nekadašnja prva dama proživljavala od trenutka kada joj je rečeno da Tito umire do časa kada su je brutalno izbacili iz rezidencije.
Tajna Titovog testamenta
"Čula sam od jedne ratne drugarice da je Tito napisao testament i dao da se umnoži u osam primjeraka. Predao ga je drugu Kosti Nađu (generalu armije) kada je bio u Igalu zbog konferencije SUBNOR-a, koja se tamo održavala. U tom dokumentu je Tito, između ostalog, odredio da ja lično vodim računa o svim stvarima koje poslije njega budu ostale, jer ću ja to najbolje znati, umjeti i htjeti", navela je, između ostalog, Jovanka.
Međutim, testamenta zvanično – nije bilo. Pitanje Titove zaostavštine rješavalo se u skladu s propisima Socijalističke Republike Srbije, u kojoj je imao prebivalište. Nadležne komisije izvršile su popis i u rezidencijama izdvojile stvari koje mogu biti predmet nasljeđivanja.
Poslije sjednice Predsjedništva SFRJ, Fadilj Hodža je 12. jula 1982. godine obavio razgovore sa zakonskim nasljednicima, upoznao ih sa stavovima Predsjedništva i predao im spiskove pokretnih stvari koje predstavljaju Titovu zaostavštinu. Njegovi sinovi Žarko i Mišo Broz u načelu su prihvatili ponudu o sporazumnoj diobi. Jovanka se nije izjasnila, ali se nije ni protivila prijedlogu.
U novembru 1982. Titova udovica je Predsjedništvu SFRJ uputila pismo u kojem je navela da pristaje da s njegovim sinovima dijeli samo gotov novac i novac od autorskih honorara, a da su sve ostale popisane stvari njene. Jovanka je 25. septembra 1984. preko punomoćnika podnijela sudu "nepotpune spiskove" sačinjene po sjećanju, sa stvarima za koje je tvrdila da su njena lična imovina i da se nalaze u kući u Užičkoj 15, u Velikom muzeju Matija Gubec, potom u Biljarnici, Šumskoj kući, Kući cvijeća, Bijeloj vili na Brionima i kući na Vangi.
Kako se dalje navodi u knjizi "Jovanka Broz: Istina i zablude", na šest spiskova našlo se 88 stavki (od toga se 10 odnosi na slike, 13 na vaze, sedam na tepihe). Priložila je i spisak stvari za koje je tvrdila da su Titova zaostavština. Sačinjen po sjećanju, sadrži 38 stavki sa više podstavki.
Pominju se kompletna biblioteka, kolekcija slika i goblena iz rezidencija, ordenje, kolekcija markica i oružja, pet velikih paravana ukrašenih slonovačom i poludragim kamenjem, svi pokloni koje su ona i Tito primili, sedam automobila (rols-rojs, kadilaci, linkoln, zastave, ami-6), šest bicikala, tri motorna čamca i jedan drveni, nekoliko malih jedrilica, kuća u Dobanovcima, konji i kočije, vinograd i voćnjak na Vangi, vinogradi u Samoboru i Kumrovcu, sadržaj vinskog podruma na Vangi, sve mašine u radionici...
U istom podnesku Jovanka je priložila i spisak namještaja i predmeta domaćinstva: orijentalna soba iz Muzeja Matija Gubec (trosjed, fotelje, nekoliko velikih slika i gobleni kineskog porijekla), spavaća soba u Užičkoj 15 (52 stavke predmeta), spavaća soba u Muzeju Matija Gubec, radni kabinet na prvom spratu u Užičkoj 15 (30 stavki), pletena garnitura za baštu, velika trpezarija u Užičkoj 15 (23 stavke), kombinovana soba iz Kuće cvijeća, veliki salon – biblioteka na Vangi (26 stavki), indonežanska soba, makedonska soba...
"Ona ima garderobu što nema nijedna kraljica"
Jovanka Broz u svakoj prilici je govorila da je istjerana iz Užičke 15, naglašavajući da je izašla "gola i bosa" i da je prisiljena gladovati. Nasuprot njenim tvrdnjama, u pismu generalnog sekretara Predsjedništva SFRJ, prema zabilješci Ognjena Grkovića, upravnika Memorijalnog centra Josipa Broza Tita, od 19. septembra 1983, navodi se da su joj predate sljedeće stvari: 57 broševa (14 zlatnih, 10 srebrnih, dva zlato-dijamant, jedan srebro-filigran...), 63 draga kamena (sedam safira, pet rubina...), 14 tabakera, zlatna kolica za serviranje, 90 kutija za nakit, 86 ukrasnih kutija, 59 kopči za šnale, igli za kravatu i ukosnica, 10 ženskih lančića, 16 lampi, 231 predmet narodne nošnje, 34 para minđuša, 68 narukvica, 106 ogrlica, 22 prstena, 48 privezaka, 11 stolnih satova, 13 ženskih satova, 37 torbica, 130 znački, i drugo.
Na sjednici Saveznog savjeta za zaštitu ustavnog poretka, održanoj 5. marta 1983, Lazar Koliševski rekao je da je Jovanka bila nezajažljiva kada su u pitanju zlato i druge dragocjenosti. Dodao je i da "ima više zlata nego što je teška".
"Ona ima garderobu što nema nijedna kraljica ili princeza na svijetu", dodao je. "Ja nisam vidio ženu toliko halapljivu na bogatstvo kao što je ona".