Antifašističke vrijednosti su na udaru, ali će preživjeti: Poruke sa Igmana
Antifašističke vrijednosti su na udaru, ali će preživjeti. Poruka je ovo koju je ogroman broj antifašista poslao sa Igmana, povodom obilježavanja 83. godišnjice Igmanskog marša. Stariji učesnici su ponosni na to što je učestvovao i veliki broj mladih. To, kažu, šalje dobru poruku.
Tradicionalnim polaganjem cvijeća na Spomen-obilježju u Brezovači, uz obilježja bivše Jugoslavije, te simbole sadašnjih šest država, “rijeka” učesnika, započela je marš prema Velikom polju, na Igmanu.
Dostojanstveno, sporim koracima, odali su počast pripadnicima Prve proleterske brigade koji su svojom žrtvom promijenili tok istorije i oblikovali budućnost, kako svojih potomaka, tako i svih narednih generacija.
Učesnici kolone koja baštiti antifašističke vrijednosti došli su iz svih dijelova bivše republike.
Mladi antifašista iz Srebrenika:
“Ovaj dan za mene je više nego važan jer ljudi koji su svoje kosti ostavili na ovoj planini, razlog su zašto smo mi, uopšte, u mogućnosti da danas hodimo ovom stazom i da živimo u ovoj državi u kojoj i jesmo danas”.
Podsjećamo, Igmanski marš izveden je u noći između 27. i 28. januara 1942. godine. Po dubokom snijegu i velikoj hladnoći na minus 38 stepeni, 800 pripadnika Prve proleterske brigade pješačilo je 17 sati do tadašnje slobodne teritorije u Foči. Svemu tome prethodilo je opkoljavanje od jakih njemačkih snaga na Romaniji.
Tada je, podsjećamo, štab brigade donio odluku koja je bila opasna, ali jedina moguća u tom trenutku, a to je da pripadnici Prve proleterske brigade prođu pokraj Sarajeva, preko Igmana i dođu do Foče.
Danas nije bilo ni blizu onog minusa otprije 83. godine, a ni snijega. Na devet stepeni u plusu, dionica nije bila zahtjevna, pa su za razgovor, posebno, bili stariji učesnici.