ANALIZA/ Dva dana Trumpa u Bijeloj kući

Svijet
ANALIZA/ Dva dana Trumpa u Bijeloj kući

Donald Trump postavlja frenetičan tempo u svom drugom mandatu, ispunjavajući predizborna obećanja, namećući moć i obračunavajući se, piše CNN.

Nakon staloženih godina Joea Bidena, povratak predsjedničkog mandata koji je neprestani napad na osjetila podsjetnik je zašto toliko miliona Amerikanaca vidi Trumpa kao uvjerljivu, povijesnu figuru – i zašto ga se milioni još dublje boje.

Trump se žestoko obračunao s imigracijom, održao slavnu najavu ulaganja u tehnologiju od 500 milijardi dolara, preimenovao Meksički zaljev, zabranio velik dio politike raznolikosti u saveznoj vladi, otpuštao ljude putem postova na društvenim mrežama, raspravljao o teritorijalnom širenju, prijetio trgovinskim ratom, razgovarao s novinarima više nego Biden u mjesecima i plesao s mačem.

Također se rugao vladavini prava oslobađanjem izgrednika 6. januara 2021.; lagao o izborima 2020.; osvetio se kritičarima, kritizirao biskupa; ugrožena etika u vladi; stigmatizirao transamerikance...

A prošla su samo dva dana.

Trump je zabilježio rani uspjeh, ali pravi testovi su pred njim

Trumpova brzina je namjerna. Toliko toga se događa da rijetko ima vremena za razmišljanje o težini jednog događaja. Zanimljivosti i nove politike koje mijenjaju svijet bivaju uhvaćene u vrtlog. Trump je u središtu svega, dirigira kakofonijom i diže buku kad god želi više pažnje.

Za Trumpove obožavatelje sve aktivnosti stvaraju dojam beskrajnog niza pobjeda i ispunjenih obećanja. Većina ljudi ne prati politiku 24 sata dnevno, 7 dana u sedmice, ali priče i slike koje Trump stvara filtriraju se kroz društvene medije, radio i lokalne vijesti te ponovno pune svoj politički kapital.

Za Trumpove neprijatelje teško je znati zbog čega bi se najviše razbjesnili. Opozicija postaje raštrkana, a on se oslobađa odgovornosti. Večernje kompilacije liberala koji postaju zbunjeni zbog njegovih najnovijih ispada, u međuvremenu, pune ulizičke konzervativne informativne emisije.

Većina novih predsjedavajućih funkcija počinje u naletu aktivnosti, iako većina naglašava prvih 100 dana, a ne prvih 100 sati.

Ali Trump je obavio samo lakši dio. Domaće i međunarodne krize čekaju predsjednika koji je u takvim situacijama u prošlosti bio nestašan. Jedna je stvar potpisati stotine izvršnih naloga – od kojih su neki već suočeni sa sudskim izazovima – ali prava promjena može se zacementirati samo donošenjem zakona.

Izdajnički zadatak s kojim se Trump suočava u prolazu stvarne, trajne promjene došao je u fokus u utorak na njegovom sastanku s najvišim republikanskim čelnicima Kongresa. Čini se da još uvijek nema konsenzusa o tome treba li nastaviti s jednim golemim prijedlogom zakona koji će progurati njegov dnevni red ili s dva, manja vozila. U svakom slučaju, ništa nije zajamčeno s obzirom na minijaturnu većinu GOP-a u Zastupničkom domu.

Međutim, prva dva dana otkrila su neke važne trendove u novom Trumpovom predsjedništvu.

Ovaj put organiziranije

Šok i strahopoštovanje zbog nebrojenih radnji izvršne vlasti nagovještavaju daleko profesionalniju operaciju Bijele kuće od njegovog haotičnog prvog mandata. Nova šefica osoblja Bijele kuće Susie Wiles zaslužna je za dodavanje strukture Trumpovoj kampanji, a pritom nije uspjela obuzdati njegove divlje, ponekad samodestruktivne improvizacijske instinkte. Možda može učiniti isto u Zapadnom krilu.

I za razliku od svojih prvih nekoliko dana u uredu prošli put, Trump zna šta želi učiniti i kako to učiniti.

Pritisak na imigraciju

Trump ponovno djeluje u skladu s tim uvjerenjem s agresivnim nizom izvršnih radnji koje postavljaju temelje za njegov program masovne deportacije. Proglasio je nacionalno izvanredno stanje koje bi moglo rezultirati odlaskom vojske na granicu. U zapanjujućem potezu u utorak, skinuo je zaštitu s crkava i škola od mogućih hapšenja ICE-a. Također je otežao legalni ulazak migranata u Sjedinjene Države zatvaranjem granične aplikacije.

Ako je jedan od ciljeva Trumpove politike stvaranje klime straha, to bi moglo uspjeti.

Imigracija je tema koja ugađa masi za njegovu bazu, ali Trump preuzima rizik dajući joj prioritet budući da su troškovi namirnica i stanovanja bili oni za koje je obećao da će ih popraviti tokom kampanje i bili su posebno rezonantni među swing glasačima. Trump se ne mora ponovno kandidirati, ali mora održati svoju koaliciju kako bi izbjegao velike gubitke za GOP na izborima u sredini mandata sljedeće godine.

Ignorisanje pravnog postupka

Trumpova upotreba ovlasti pomilovanja u samo dva dana na uredu potaknut će zabrinutost da on sada zapravo djeluje iznad zakona i da bi svako ko mu politički pomaže mogao očekivati ​​pravne prednosti.

Trump posvuda traži dogovore

Jedan od najznačajnijih događaja od Trumpova povratka bile su opetovane javne poruke koje je poslao ruskom predsjedniku Vladimiru Putinu kako bi ga uvjerio da sklopi dogovor o okončanju rata u Ukrajini. Nakon što je u ponedjeljak primijetio da je ukrajinski predsjednik Volodymyr Zelensky spreman razgovarati, Trump je u utorak upitan bi li uveo nove sankcije ruskom čelniku ako se ne dogovore. "Zvuči vjerovatno", rekao je. Nema jamstva da je Putin spreman prekinuti sukob, ali Trumpovi pokušaji stvaranja utjecaja dolaze prije vjerovatnog razgovora između čelnika uskoro.

Trump je također dosad odustajao od obećanih carina protiv Kine, a u ponedjeljak je sugerirao da koristi prijetnju kao polugu prije mogućeg puta u Peking. U utorak je izrekao novu prijetnju Europskoj uniji, povećavajući izglede za još jedan trgovinski rat, koji bi mogao biti stvarnost ili pregovaračka taktika. “Ponašaju se prema nama jako, jako loše. Dakle, bit će uključeni u carine", rekao je.

I na kraju još jednog iscrpljujućeg dana u novoj Trumpovoj Bijeloj kući, predsjednika – koji nastoji uvjeriti Kinu da proda TikTok – upitali su bi li želio vidjeti tehnološkog milijardera Elona Muska, koji već ima goleme sukobe interesa s vlada, kupi aplikaciju.

"Bio bih da je želio kupiti", rekao je Trump.

Ne propustite