Trumpov tim traži smjenu visokih diplomata u SAD-u

Svijet
Trumpov tim traži smjenu visokih diplomata u SAD-u

Tranzicijski tim novoizabranog predsjednika Donalda Trumpa zatražio je od više od desetak visokih karijernih diplomata da podnesu ostavke na svoje pozicije, potvrdila su dva zvaničnika upoznata s ovom odlukom. Ovaj potez dio je Trumpovih nastojanja da brzo oblikuje vanjsku politiku i diplomatski korpus prije svoje inauguracije u ponedjeljak.

Među onima koji napuštaju pozicije je John Bass, treći najviši zvaničnik u američkom State Departmentu, koji je obavljao dužnost vršioca dužnosti podsekretara za politička pitanja, nadgledajući politike od Azije do Europe i Bliskog istoka. Njegov odlazak prvi je objavio Washington Post.

Prema izvorima, zatraženo je da svi zvaničnici na nivou podsekretara i pomoćnika sekretara – što u praksi znači cijeli nivo rukovodstva ispod državnog sekretara – podnesu ostavke. Prošle sedmice, Reuters je izvijestio da je tranzicijski tim također zatražio ostavke od trojice drugih visokih karijernih diplomata koji nadziru radnu snagu i unutrašnju koordinaciju State Departmenta.

Trump je ranije obećao da će “očistiti duboku državu” otpuštanjem birokrata koje smatra nelojalnim, a ove promjene u osoblju čine se dijelom šire strategije usmjerene na jačanje kontrole nad federalnom vladom u većoj mjeri nego što je to učinio bilo koji moderni predsjednik.

Ni State Department ni Trumpov tranzicijski tim nisu odgovorili na upite za komentar.

Očekuje se da će Trump provoditi snažniju vanjsku politiku, uključujući nastojanja da postigne mir između Ukrajine i Rusije te pruži veću podršku Izraelu. Njegovi nekonvencionalni prijedlozi, poput pokušaja da Grenland postane dio Sjedinjenih Američkih Država i pritiska na saveznike NATO-a da povećaju izdvajanja za odbranu, izazvali su brojne reakcije.

Stručnjaci ističu da će ključno za ostvarenje njegovih ciljeva imati diplomatska služba koja će provoditi politiku bez suprotstavljanja. Marco Rubio, Trumpov izbor za državnog sekretara, tokom saslušanja za potvrdu prošle sedmice izjavio je da je State Department bio “marginaliziran” te da bi njegovo osoblje trebalo imati veću ulogu u kreiranju i implementaciji vanjske politike.

Zvaničnici koji napuštaju svoje pozicije ostat će uposlenici State Departmenta, ali njihova budućnost je neizvjesna. Imaju mogućnost penzionisanja ili mogu ostati u diplomatskoj službi, no to bi zahtijevalo nove pozicije unutar odjela, što će zavisiti od nove administracije.

Dok politički imenovani zvaničnici obično podnose ostavke kada novi predsjednik preuzima dužnost, većina karijernih diplomata ostaje u službi, čak i kada novi predsjednik ima pravo postaviti nove ljude na ključne pozicije. Mnogi od diplomata koji su zatraženi da se povuku radili su u administracijama i Demokrata i Republikanaca tokom godina, prenosi Reuters.

Ne propustite