Kako da grah ne nadima: Dodajte samo 1 sastojak tokom kuhanja i neće vas mučiti stomak
Bez obzira na vrstu, grah je odličan izvor proteina, vitamina B, folne kiseline i vlakana koja pomažu u snižavanju holesterola. Pogodan je za sve jer ne sadrži gluten.
Ako ste na dijeti, slobodno uživajte u jelima od graha, s obzirom na to da sadrži vrlo malo kalorija i masti, a istovremeno obogaćuje organizam magnezijem i željezom. Nakon obroka od graha energije vam neće nedostajati, a tijelu pruža i snažnu antioksidativnu zaštitu.
Iako mnogi oklijevaju s pripremom graha zbog njegove sklonosti izazivanju nadutosti i stvaranja plinova, postoje jednostavni trikovi za rješavanje tog problema.
Dobro je poznato da će grah manje nadimati ako prije kuhanja odstoji barem nekoliko sati u vodi. Prema savjetima iz bakine kuhinje, najbolje ga je namočiti dan ranije i ostaviti da odstoji preko noći.
Osim namakanja, dodavanje lovorovog lista, kima, mažurana, majčine dušice ili đumbira u vodu tokom kuhanja može spriječiti kasniju pojavu plinova. Ovi začini imaju svojstva koja olakšavaju probavu.
Slabo kuhan grah izaziva više plinova, pa je preporučljivo oprati ga (čak i konzervirani grah) i kuhati na laganoj vatri duže vrijeme. Pranjem i namakanjem grah gubi šećere koji doprinose nadimanju i osjećaju nelagode.
Naime, šećeri iz graha dolaze u debelo crijevo, gdje bakterije proizvode plinove neugodnog mirisa. Iskusni kuhari savjetuju da grah treba kuhati dok tri puta ne provri kako bi bio savršeno pripremljen i lakši za probavu.