U sjeni pandemije: Sumnje u zakonitost poslovanja ministra zdravlja
Alen Šeranić je političar koji trenutno obnaša funkciju ministra zdravlja i socijalne zaštite Republike Srpske. Tokom svog političkog puta, Šeranić je izazvao brojne kontroverze, posebno tokom pandemije COVID-19. Njegovo upravljanje krizom, ali i poslovanje u tom periodu, postalo je predmet brojnih spekulacija i optužbi.
Poslovi tokom pandemije
Pandemija COVID-19 stvorila je ogromne izazove za zdravstvene sisteme širom svijeta, a Republika Srpska nije bila izuzetak. U toj situaciji, Alen Šeranić je bio ključna ličnost u donošenju odluka koje su se odnosile na borbu protiv pandemije. Međutim, upravo u tom periodu pojavile su se informacije koje sugerišu da je, osim borbe protiv virusa, bilo i sumnjivih poslovnih aktivnosti koje su dovele u pitanje njegovu etičnost i odgovornost.
Jedan od najistaknutijih trenutaka bio je u vezi sa nabavkom medicinske opreme. Iako je za vladu bilo ključno da brzo reaguje i osigura potrebne resurse, pojavili su se navodi da je proces nabavke opreme bio netransparentan, sa sumnjama u vezi sa favoritizmom prema određenim kompanijama. Neki izvori tvrde da su pojedini poslovi sa nabavkom opreme bili sprovedeni bez adekvatnih tendera, a informacije o cijenama i uslovima nabavke nisu bile javno dostupne.
Sumnjive nekretnine
Pored njegovih aktivnosti tokom pandemije, Alen Šeranić se našao i na meti spekulacija u vezi sa svojim imovinskim stanjem. Naime, postoje sumnje da je stekao značajnu količinu nekretnina, a mnoge od njih bile su kupljene u periodu kada je bio na ključnim pozicijama u vladi Republike Srpske.
Iako je Šeranić u više navrata negirao bilo kakvu nezakonitu imovinsku korist, izvori tvrde da je nekoliko nekretnina kupljeno po povoljnim cijenama, što je izazvalo sumnje da su transakcije bile rezultat političkih ili drugih nezakonitih dogovora. Prema informacijama koje su procurile u javnost, među nekretninama koje posjeduje nalaze se luksuzne vile i apartmani, čija tržišna vrijednost se procjenjuje na milionske iznose.
Kritičari smatraju da ove transakcije i sumnjivi poslovni potezi bacaju sjenku na Šeranićevu političku karijeru i pozivaju na detaljnu istragu kako bi se utvrdilo da li je njegov imovinski portfelj stečen na zakonit način.
Sankcije Sjedinjenih Američkih Država
Osim sumnji u vezi sa poslovima tokom pandemije, Alen Šeranić se našao pod međunarodnim udarom. Naime, 6. juna 2022. godine, Ministarstvo finansija Sjedinjenih Američkih Država stavilo je Šeranića na listu posebno označenih državljana. Ova sankcija podrazumijeva blokadu njegove imovine, kao i zabranu bilo kakvog poslovanja s njim. Odluka je doneta zbog njegovih navodnih aktivnosti koje se smatraju prijetnjom za stabilnost Balkana. Iako su sankcije imale međunarodni karakter, one nisu imale uticaja na njegovu poziciju ministra zdravlja i socijalne zaštite Republike Srpske, gdje i dalje obavlja svoju funkciju.
Iako Alen Šeranić ostaje politički uticajan u Republici Srpskoj, njegova uloga u vladinim poslovima tokom pandemije, kao i kontroverze oko njegove imovine i međunarodnih sankcija, izazivaju ozbiljne sumnje u transparentnost i zakonitost njegovih postupaka. Iako su tvrdnje o nezakonitim poslovima i sumnjivim nekretninama još uvijek predmet istraga, jasno je da će se o njegovoj političkoj karijeri i imovinskom bogatstvu sigurno još puno govoriti u budućnosti.