Izrael pojačava vojnu prisutnost u Siriji: Zauzeti ključni izvori vode i strateški teritoriji
Dok Sirija još uvijek pokušava stati na noge nakon 14 godina rata, izraelske snage intenziviraju svoje aktivnosti, zauzimajući strateške teritorije i ključne resurse.
Prema posljednjim informacijama, Izrael sada kontrolira više od 500 kvadratnih kilometara sirijske teritorije, uključujući značajne izvore vode, što dodatno komplikuje situaciju u ionako pogođenoj regiji.
Kontrola nad vodnim resursima
Posebnu zabrinutost izaziva nedavna okupacija brane Al-Mantara u južnoj Siriji, ključnog izvora vode za područje Quneitre. Lokalni aktivist Said Al-Muhamed (Saeed Al-Muhammad) upozorava da je Izrael ograničio kretanje civila u tom području i uspostavio nove vojne tačke.
- Okupacija Al-Mantare je izuzetno opasan potez koji ugrožava sigurnost vodosnabdijevanja u regiji - izjavio je Al-Muhamed.
Osim brane Al-Mantara, Izrael sada kontrolira ukupno šest glavnih izvora vode u Siriji, preuzimajući značajan dio opskrbe vodom ne samo u Siriji nego i u Jordanu. Ova situacija izaziva zabrinutost zbog moguće humanitarne krize i regionalnih tenzija, dok lokalni stanovnici i aktivisti pozivaju na hitnu intervenciju Ujedinjenih naroda.
Teritorijalno širenje i vojni pritisak
Izraelske snage su u proteklih mjesec dana postavile 12 novih vojnih tačaka u Quneitri, uključujući strateški važnu planinu Hermon. Ovo područje od ključnog je značaja za vodosnabdijevanje Damaska i okolnih regija. Paralelno s time, pojačani su i zračni napadi na sirijsku infrastrukturu, uključujući bombardiranje Naučnoistraživačkog centra Al-Safira kod Aleppa, što je dodatno oslabilo kapacitete sirijske vlade.
Prema podacima Sirijskog opservatorija za ljudska prava (SOHR), Izrael je u posljednjih mjesec dana izveo gotovo 500 zračnih napada, ciljajući vojne instalacije i ključne objekte. Analitičari smatraju da Izrael koristi slabost Sirije kako bi učvrstio svoju kontrolu nad strateškim tačkama i resursima u regiji.
Pozivi na međunarodnu intervenciju
Sve veći pritisak na Siriju izazvao je val ogorčenja među lokalnim stanovništvom, dok aktivisti upozoravaju da bi daljnja eskalacija mogla dodatno destabilizirati Bliski istok. Brojni pozivi upućeni su međunarodnoj zajednici da zaštiti suverenitet Sirije i spriječi daljnju humanitarnu katastrofu.
S obzirom na trenutnu situaciju, ostaje otvoreno pitanje kako će međunarodni akteri reagirati na izraelske akcije i hoće li pravovremeno djelovati kako bi zaštitili prava i resurse sirijskog naroda. Svaki daljnji izostanak konkretnih mjera samo će produbiti krizu u regiji.