Nenad Nešić je četvrti uhapšeni ministar sigurnosti BiH: Evo ko je još hapšen osim njega
Ministar sigurnosti u Vijeću ministara BiH Nenad Nešić predao se policiji i tokom dana bi će predat u Tužilaštvo BiH.
Nešić se sumnjiči za djela korupcije počinjene dok se nalazio na čelu Javnog preduzeća Puteva RS.
Osim Nešića, uhapšeno je još šest osoba, među kojima i Mladen Lučić, vlasnik firme Legend, koja je navodno imala privilegovan status u dobivanju poslova.
Ovaj slučaj označava i "kletvu" pozicije ministra sigurnosti BiH, s obzirom na to da je Nešić četvrti ministar u posljednjih deset godina koji se našao u problemima sa pravosudnim organima.
Sadik Ahmetović, bivši ministar iz reda SDA u periodu 2009.-2012., pravosnažno je osuđen na šest mjeseci zatvora zbog zloupotrebe položaja. On je potpisao ugovor koji je njegovom vozaču Adnanu Bektiću omogućio nezakonitu imovinsku korist, pri čemu je oštetio državni budžet za 12.280 KM. Ahmetović je kasnije otkupio svoju kaznu.
Fahrudin Radončić, lider Stranke za bolju budućnost, takođe je bio uhapšen dok je bio zastupnik u Parlamentu BiH i bivši ministar sigurnosti. Kasnije je sudski dokazano da je bio žrtva jedne od najbrutalnijih montiranih optužnica u BiH.
Optužen je za navodni pritisak na svedoke u procesu protiv Nasera Kelmendija na Kosovu. Nakon što je proveo dva mjeseca u pritvoru, oslobođen je i tužbu zbog neosnovanog hapšenja i nezakonitog pritvora dobio je 27.000 KM odštete, koju je donirao za izgradnju ženskog odjela Gazi Husrev-begove medrese.
Radončić je ponovo postao ministar sigurnosti BiH u decembru 2019. godine, ali je nakon godinu dana podnio ostavku zbog političkih razlika sa SDA i SBB. Njegovo mjesto zauzeo je Selmo Cikotić, kadar SDA, koji je već bio osumnjičen od Tužilaštva BiH za kriminal počinjen dok je bio ministar odbrane BiH, u vezi sa prodajom oružja i zloupotrebom položaja.
Cikotić je u oktobru ove godine pravosnažno osuđen na tri godine zatvora i trenutno izdržava kaznu u zatvoru u Vojkovićima. Također, u procesu je i dalje optužen zajedno sa Dževadom Mlaćom za ratne zločine počinjene nad hrvatskim civilima i vojnicima 1993. godine.
I Draganu Mektiću, koji je bio ministar sigurnosti od marta 2015. do decembra 2019. godine, sudilo se zbog zloupotrebe položaja. Optužen je da je kao ministar u vezi sa projektom prekogranične saradnje u oblasti vatrogastva, koji je EU finansirala, izvršio zloupotrebe položaja prilikom realizacije tog projekta vrednog oko 198.000 eura.
U septembru 2022. godine Mektić je pravosnažno oslobođen. Pored Mektića za isto djelo su oslobođeni Igor Golijanin, Samir Agić i Edin Garaplija.