Tragedija u Prečkom natjerala je odgovorne da razmišljaju o mjerama o kojima nisu nikad
Nakon nezapamćene tragedije u zagrebačkoj osnovnoj školi "Prečko", u Hrvatskoj se razmišlja o poduzimanju mjera u cilju višeg stepena sigurnosti u školama.
Od početka novog polugodišta, u škole će se uvesti obveza zaključavanja ulaznih vrata, a razgovaralo se i o sigurnijim vratima škola.
Hrvatski ministar nauke, obrazovanja i mladih Radovan Fuchs je govorio i o izmjeni "nekih pravilnika i propisa o sistematizaciji radnih mjesta", ciljajući na to da u školama u Hrvatskoj ne postoji radno mjesto portira.
Svaka škola da ima osobu za sigurnost
Zasad nije poznato znači li to da će konačna odluka biti zapošljavanje portira u svakoj školi, s obzirom na izjave prema kojima bi se "kroz sistematizaciju predvidjelo jedno mjesto za osobe s posebnim kvalifikacijama koje se odnose na sigurnost". Naime, to može značiti i zaduživanje postojećih zaposlenika, poput domara, za kontrolu ulaza u školu, a može značiti i angažman zaštitara, piše Jutarnji list.
"U svakom slučaju, jedna od mjera bi trebala biti da svaka škola ima angažiranu osobu za sigurnost, kolokvijalno "sigurnjaka", kažu u ovom ministarstvu uz najavu da će plan mjera pripremiti narednih dana.
Prema mišljenju predsjednice Udruge ravnatelja srednjih škola Suzane Hitrec, u ovome je trenutku potrebno razmišljati o svim mjerama, pa i onima o kojima se ranije nije razmišljalo.
Puno toga treba učiniti da bi se pojačala sigurnost škola, a jedna od mjera koje se najbrže mogu ostvariti jest ta da sve škole imaju portire. Govorim o njihovu cjelodnevnom angažmanu tijekom radnog vremena škole. Ako škola radi u dvije smjene, jasno je da su potrebna dva portira. S obzirom na broj škola u Hrvatskoj, riječ bi bila o velikom zapošljavanju", rekla je Hitrec, prema čijem mišljenju osoba zaposlena na radnom mjestu ložača-domara ne može obavljati i posao portira, jednako kao što to ne bi trebale raditi ni spremačice, kojih je ionako u školama premalo.
Trebaju nam mjere za detekciju osoba
Osvrćući se na izjave da je školama potrebno osigurati sigurne prostorije za slučaj ugroze, Hitrec kaže da treba imati na umu da škole nemaju dovoljno prostorija niti za učionice.
"Mi ravnatelji razmišljamo i o sustavu brze identifikacije osoba koje ulaze u školu, bilo kroz otisak prsta ili sken zjenice. To jest skupo rješenje, no u svakom slučaju treba razmotriti svaku opciju. S jedne strane, trebaju nam mjere za detekciju osoba koje neovlašteno ulaze u škole, ali i za detekciju učenika i zaposlenika jer i među njima je nažalost moguć slučaj opasnog ponašanja. Nakon ovakve tragične situacije, u kojoj mi nemamo odgovor kako u potpunosti zaštititi škole, potrebno je poduzeti više metoda i načina, od portira do detekcije ulazaka, pa i vjerojatno najskuplje mjere, detektora metala", kaže predsjednica Udruge ravnatelja.