Izrael izveo napade na Siriju: Eksplozija toliko snažna da je zabilježena na Rihterovoj skali
Snažan napad izveo je Izrael na Siriju, a eksplozije su registrovane i senzorima zemljotresa.
Grupa ratnih posmatrača saopćila je da su izraelski udari gađali vojna mjesta u sirijskom priobalnom regionu Tartus.
- Izraelski ratni avioni izveli su napade na niz lokacija, uključujući jedinice protivvazdušne odbrane i "skladišta raketa zemlja-zemlja" - saopćila je Sirijska opservatorija za ljudska prava, u "najtežim udarima u obalnom regionu Sirije od početka napada 2012. godine".
Tvrdi se da je eksplozija bila toliko velika da je seizmičkim senzorima izmjerena kao magnituda 3.0, a inače Tartus je bio lokacija jedne od dvije ruske vojne baze u Siriji i korišten je kao pomorska baza, kao i kao skladište municije.
Ogromna eksplozija, kao i sekundarne eksplozije, mogu ukazivati na prisustvo velike količine uskladištenog naoružanja.
Dramatični video snimci koji kruže društvenim mrežama pokazali su veliki sjajni bljesak praćen nekoliko eksplozija koje su poslale ogroman oblak dima u obliku gljive u vazduh.
[twitter]
A Massive Explosion seen in Northwestern Syria near the City of Tartus, following an Israeli Strike against a Munitions Depot; with the Explosion reported to have been so large, that it measured as a 3.0 Magnitude Earthquake on nearby Seismic Sensors. pic.twitter.com/i1jC1vNjVJ
— OSINTdefender (@sentdefender) December 15, 2024
[/twitter]
Evakuacija osoblja
Ministarstvo vanjskih poslova Rusije saopćilo je ranije danas da je evakuisalo dio svog diplomatskog osoblja iz Sirije, sedam dana nakon pada državnog diktatora Bašara al-Asada (Bashar al-Assad).
Prema istraživaču Ričardu Kordaru (Richard), eksploziju je detektovala magnetometarska stanica udaljena 820 kilometara u Isniku u zapadnoj Turskoj. Dodao je da je signal putovao otprilike "dvaput brže" nego kod tipičnog zemljotresa.
Pomorsku vojnu bazu je prvi put uspostavio Sovjetski Savez u Tartusu 1971. godine. Do 2017. objekat je bio klasifikovan kao "tačka materijalno-tehničke podrške", a ne kao baza i jedina je ruska ulazna tačka na Mediteran.
Centar je korišten za isporuku naoružanja i zaliha, dok je Rusija intervenisala u sirijskom građanskom ratu 2015. godine. Putin je naredio proširenje baze 2017. godine, nakon što je Asad besplatno dao u zakup objekat na 49 godina u zamjenu da mu pomogne da ostane na vlasti.
Rusija je također upravljala bazom u Hmejmimu 2015. godine, prenamenivši postojeći civilni aerodrom u blizini lučkog grada Latakije. Vjeruje se da je objekat dobro zaštićen, sa sigurnosnim perimetrima i protivvazdušnom odbranom koja ima domet do 250 kilometara, prenose ruski državni mediji.
Iako ruska vojska ne objavljuje brojeve angažovanja, analitičari vjeruju da se broj vojnika koji su tamo stacionirani značajno smanjio nakon Putinove invazije na Ukrajinu.
Kontakt s novim vlastima
U srijedu je portparol Kremlja rekao da je Moskva u kontaktu sa novim vlastima u Siriji u vezi sa budućnošću njihovih baza.
Vazdušni udari sada postavljaju više pitanja o budućnosti ruskog angažovanja u zemlji, uključujući vojni aerodrom Hmeimim.
Nakon 11-dnevne ofanzive, pobunjenička koalicija kojom dominira islamistička grupa Hajat Tahrir al-Šam (HTS) zbacila je Al-Asada, koji je pobjegao u Rusiju zajedno sa svojom porodicom. Rusija je bila jedan od al-Asadovih glavnih podržavalaca tokom građanskog rata u Siriji, pružajući trupe i vitalnu vazdušnu podršku od 2015. kako bi potisnula pobunjenike koji su napredovali i pružila podršku baasističkom diktatoru.
Ruska obavještajna služba morala je da ubijedi bivšeg predsjednika da će izgubiti borbu i da napusti zemlju dok su opozicione snage marširale na Damask.
Dobro pozicionirani izvori rekli su jučer Bloombergu da su već u toku razgovori kako bi se osiguralo da ruske snage ostanu u pomorskoj luci u Tartusu - jedinoj ruskoj luci na Mediteranu.
Satelitski snimci snimljeni ranije ove sedmice su ipak pokazali da je Rusija, barem za sada, napustila svoju pomorsku bazu u Tartusu od pada Damaska 8. decembra. Pet ratnih brodova je snimljeno u luci prošle sedmice, ali su otišli do ponedeljka. To dolazi nakon što su SAD održale direktne razgovore sa pobunjeničkim snagama i insistirale da nova vlada mora uništiti hemijsko oružje u zemlji.
Uporedo sa kampanjom u Siriji, Izrael je izveo nove napade na Liban, dok su majka i njena petogodišnja kćerka bile među mrtvima nakon što je očigledno bila meta i općinski sastanak u centralnoj Gazi. IDF je saopćila da je u vazdušnom napadu ubijen ključni član Hamasa.
Ne normalizirati odnose
Naim Kasem, šef terorističke grupe Hezbolah koju podržava Iran, pozvao je novi sirijski režim da ne normalizuje odnose sa Izraelom, dodajući da je libanska oružana grupa izgubila put snabdijevanja kroz Siriju.
Ranije prošle sedmice, Geir Pedersen, specijalni izaslanik Ujedinjenih nacija za Siriju, rekao je da su izraelski vazdušni napadi u Siriji "veoma zabrinjavajući razvoj događaja" i da ih treba zaustaviti.