10 poznatih političkih lidera ubijenih u atentatu
Martin Luther King Jr: Sjedinjene Američke Države
Martin Luther King bio je američki svećenik, aktivist i istaknuti lider za prava afričko-američkog stanovništva SAD-a. King je postao nacionalna ikona u historiji modernog američkog liberalizma. King postaje borac za civilna prava stanovništva rano u svojoj karijeri. Vodio je i bojkot autobusa u Montgomeryju 1995. godine, te je 1957. godine je osnovao Konferenciju južnjačkog kršćanskog vodstva, služeći i kao njen prvi predsjednik.
1964. King postaje najmlađa osoba koja je dobila Nobelovu nagradu za svoje zalaganje u okončavanju rasne segregacije i rasne diskriminacije. Prije svoje smrti 1968. Usmjerio je svoje napore u smanjenje stope siromaštva i okončavanje Vijetnamskog rata.
Ustrijeljen je 4. aprila 1968. dok je stajao na balkonu hotelske sobe. Metak ga ja pogodio u desni obraz, smrskavajući čeljust, a zatim putujući do leđne moždine kako bi na kraju završio u njegovom ramenu.
Nakon hitne operacije prsa, King je proglašen mrtvim u St. Joseph's bolnici sat vremena nakon napada. Autopsijom je utvrđeno da, iako je imao samo 39 godina, King je imao srce šezdesetogodišnjaka, što je vjerovatno rezultat stresa nakon 13 godina borbe za civilna prava. Atentat je doveo da nacionalnih valova nemira u preko 100 gradova.