Čović o Južnoj interkonekciji: Uvjeren sam da ćemo ovu odluku kroz Vladu FBiH donijeti jednoglasno

Bosna i Hercegovina
Čović o Južnoj interkonekciji: Uvjeren sam da ćemo ovu odluku kroz Vladu FBiH donijeti jednoglasno

Sastanak parlamentarnih stranaka, osim HDZ-a i HRS-a, koji je organizovan na inicijativu američkog ambasadora Michaela Murphyja zbog razgovora o Južnoj interkonekciji je izazvao brojne reakcije.

Zaključak tog razgovora je bio da će se ovo pitanje usaglasiti do kraja decembra u čemu su bili saglasni i vlast i opozicija.

Dragan Čović, predsjednik HDZ-a komentarisao je ovu situaciju i potez ambasadora za koji je rekao da "predugo traje u politici da bi bilo što od toga doživio lično".

"Mislim da smo više puta razmijenili razmišljanja, ja i gospodin Murphy, o političkim situacijama, o odnosima u Bosni i Hercegovini, energetskoj situaciji i izazovima plinske krize koja je bila u vrijeme agresije Rusije na Ukrajinu", rekao je Čović te dodao da je više puta s Murphyjem razgovarao i o Južnoj interkonekciji te je taj projekt naznačio kao strateški za hrvatski narod i za BiH.

Naveo je kako mu je drago da još neko ima strateški interes prema tom projektu te da će se onda ti interesi poklopiti.

Čović je rekao da se nikako ne smiju zanemariti interesi područja kroz koja prolazi taj plinovod.

"Mislim da je američki ambasador poslao poruku svima. Mi smo svi međusobno razgovarali više puta u posljednjih godinu dana", kazao je Čović za RTV Herceg-Bosna te dodao:

"Ove se stvari ne 'guraju'. Ove stvari treba dogovoriti i u jednom protočnom ambijentu većina koje se mogu napraviti. Ovo je strateški projekt za FBiH i za BiH. Dobivamo drugi pravac opskrbe ovim energentom koji je za Hercegovinu jedna novina", poručio je Čović te naglasio da će nastati problem ako se sve ne dogovori u sitne detalje.


Pojasnio je i kako će se zbog toga morati potpisati i sporazum između BiH i Hrvatske te je optimistično rekao da će se naći rješenje za ovo pitanje, ali da će se koristiti "instrumenti demokratske države, a nikako drugi pristup prisile".

Upitan bi li u slučaju da predstavnici Trojke preglasaju HDZ BiH po ovom pitanju to automatski značilo kraj partnerstva, Čović je odgovorio da oni do sada odnos nisu bazirali na tome da je neko nekoga preglasao ili nije preglasao.

"Mislim da smo mi to do sada iskusili u Vijeću ministara barem deset puta, u Parlamentu, u Domu naroda... U Federaciji smo se do sada trudili da pokušamo tu tanku većinu, koja je simbolična, iskoristiti da sve odluke donosimo jednoglasno kroz Vladu FBiH. Uvjeren sam da ćemo i ovu odluku kroz Vladu FBiH donijeti jednoglasno da bi ona išla u Zastupnički dom, a potom i u Dom naroda", rekao je Čović dodajući da će se to dogoditi bez obzira na to što neko danas "pod pritiskom ili opčinjenošću možda drugačije razmišlja".

Podsjetimo kako ovaj prijedlog godinama stoji u ladici jer je problem bio u HDZ-u koji je blokirao prijedlog u Domu naroda.

Tada, kao što je to slučaj i u ovom trenutku, je problem bio u HDZ-u, koji je, bez obzira na usvajanje Zakona o južnoj interkonekciji u Predstavničkom domu PFBiH, prijedlog blokirao u Domu naroda.

Oni odbijaju prihvatiti nadležnost firme BH Gas u kontekstu ovog projekta već traže osnivanje novog preduzeća sa sjedištem u Mostaru što Trojka nije prihvatila.

Ne propustite