Najgori mjesec na bojnom polju za Ukrajinu od početka rata

Aktuelno
Najgori mjesec na bojnom polju za Ukrajinu od početka rata

Ukrajina je od ruskih snaga u novembru izgubila područje ekvivalentno veličini New Yorka - što je najgora mjesečna brojka za ukrajinske branitelje od septembra 2022., piše Guardian.

Nakon početka invazije u februaru 2022., Rusija se brzo zauzela teritoriju prije nego što je potisnuta nazad u ukrajinskoj kontraofanzivi. Prošle godine, sa sukobom uglavnom u pat poziciji, podaci Instituta za proučavanje rata (ISW) pokazuju da su ruske snage zauzele 2.233 kvadratna kilometra teritorije. Već 2024. godine zauzeli su oko 2.656 kvadratnih kilometara.

Područje koje su Rusi zauzeli u novembru iznosi 1.202 kvadratna kilometra, otprilike iste veličine kao New York City. Ali stručnjaci tvrde da je veliki dio zemljišta ruralno i da nije od velike strateške ili operativne vrijednosti. Ruske snage su uglavnom opkolile, ali još nisu zauzele velike gradove, a nekoliko glavnih željezničkih ili ključnih puteva je nedavno prekinuto.

Ruska kontrola ukrajinske teritorije povećana je sa 17,4% u novembru 2023. na 17,9% od 30. novembra 2024.

Rusija je najviše teritorijalno osvojila u Donjecku, gdje je od početka godine uzela 1.804 km². Samo u novembru osvojila je 1.006 kvadratnih kilometara.

Novembarsko napredovanje u Donjecku označava najveće uspjehe Rusa u regionu od maja 2022. Ovi dobici predstavljaju većinu nedavnih uspeha Rusije na bojnom polju.

U oktobru je Rusija zauzela grad Vuhledar, ključno uporište u južnom Donjecku koje je izdržalo ponovljene ruske napade od početka rata.

Od aprila, Rusija je krenula prema Pokrovsku, regionalnom glavnom gradu i ključnom vojnom cilju. Nekoliko gradova je osvojeno u ovom napredovanju, uključujući Novohrodivku, grad sa predratnim stanovništvom od 15.000.

Mapiranje zemlje koju je Rusija preuzela prošle godine otkriva kako je uglavnom zauzela poljoprivredno zemljište, ali nije uspjela ostvariti značajne dobitke na teritoriji sa velikom urbanom ili infrastrukturnom vrijednošću.

Novembar 2023: Relativno statične linije fronta
Suočena sa sve jačim ukrajinskim pritiskom, Rusija jača svoje pozicije oko nedavno zarobljenog Bakhmuta, dok izvodi ofanzive na drugim mjestima.

Oni trenutno kontrolišu nešto više od polovine Donjecke oblasti i skoro cijeli Lugansk.

April 2024: Ruska zimsko-proljetna ofanziva
U onome što je ISW opisao kao “kohezivnu višeosovinsku ofanzivu” širom Donjecke oblasti, Rusija je zauzela Avdijevku u februaru 2024., što je njihovo najznačajnije postignuće od Bakhmuta.

Jul 2024: Linija fronta napreduje preko Donbasa
Tokom proljeća i ljeta, Rusija počinje da se kreće prema Pokrovsku, vitalnom željezničkom i drumskom čvorištu.

Borbe počinju u strateški važnom Chasiv Yar-u, koje traju do danas.

Septembar 2024: Nastavak osvajanja Donjecka i novi prodor na sjever
Uprkos neuspjelom upadu na grad Harkov na sjeveru, Rusija ostvaruje ogromne pomake prema Pokrovsku, pomjerajući liniju fronta u Selidove, samo 18 km južno.

Rusija ulazi u Toretsk, strateški grad sa predratnim stanovništvom od 30.000.

Novembar 2024: Rat iscrpljivanja se isplaćuje povećanim zamahom
Borbe dopiru do predgrađa Pokrovska. Ukrajina odbija direktan napad Rusije, prisiljavajući ih da se pregrupiraju na jugu.

Ukrajina se povlači iz Vuhledara, što je jedan od njihovih najvećih gubitaka od Avdijevke.

Dalje na sjeveru, ruske snage preuzele su kontrolu nad Pivničnim i Zaliznom u svom napredovanju prema gradu Toretsku.

Gubitaka je bilo i u Lugansku i Harkovu. Ruske trupe su ove godine zauzele 350 kvadratnih kilometara teritorije u Lugansku. Krajem novembra su kontrolisali 98,6% regiona.

Slično u Harkovu, Ukrajina je od januara ove godine izgubila 392 kvadratna kilometra teritorije. U Kupijansku, jednom od najvećih gradova u istočnom Harkovu, vođene su borbe ovog mjeseca po prvi put otkako ga je Ukrajina povratila u svojoj kontraofanzivi 2022. godine.

Ukrajina je ostvarila neke male dobitke ranije ove godine, nakon odbijanja velikih ofanziva u sjevernom Harkovu i Lugansku, ali sveukupno gledano, trend gubitaka teritorije je nastavljen.

Analiza pokazuje da je Rusija postepeno ostvarivala dobitke tokom godine, posebno u Donjecku, i da kontroliše većinu zemljišta u svakoj od četiri regije koje je nezakonito anektirala 2022. — Lugansku, Hersonu, Zaporožju i Donjecku.

Od ove četiri, Donjeck je i dalje region u kojem ruske snage kontrolišu najmanji dio zemlje, ali je ovo bio najznačajniji dobitak posljednjih sedmica.

Od novembra prošle godine Rusija zauzela 29 sela i gradova sa predratnim stanovništvom od preko 1.000 ljudi, od čega 25 u Donjecku.

Osim ovih naselja, većina zemljišta koje je Rusija zauzela u prošloj godini bila je ruralna – bilo da je to poljoprivredno zemljište, šume ili polja.

George Barros, vođa ruskog tima u ISW-u, rekao je da je Ukrajina na putu da izgubi još više, ali da se pažnja mora obratiti na to kakvu zemlju Rusija zauzima.

“Iako su Vuhledar i Avdiivka bili značajni ciljevi, Rusija nije suštinski onesposobila odbrambene pozicije Ukrajine. Njihovi dobici na teritoriji su uglavnom poljoprivredno zemljište, a njihovi gubici – 30-50.000 vojnika [bilo mrtvih ili ranjenih] mjesečno – potpuno su neodrživi. Rusi neće imati talase pješadije i vozila za slanje kao što su nekada, ako se uzme u obzir da će se trenutna stopa iscrpljivanja zadržati tokom sljedeće godine. Oni ovo rade veoma loše”, rekao je on.

Dr Marina Miron, istraživačica na odsjeku za ratne studije Kraljevskog koledža u Londonu, rekla je da je cilj Rusije da rastegne ukrajinske snage što je više moguće ofanzivama širom istočne Ukrajine.

“Postoji mogućnost da se front uruši, posebno u regijama južno od Vuhledara”, smatra ona.

Miron je ocijenila da će se rat, u sadašnjem obliku, vjerovatno završiti 2025. godine – ali će Ukrajina u bilo kakve pregovore o prekidu vatre ući oslabljena.

“Ukrajina se u velikoj mjeri oslanja na zapadnu podršku, koja se smanjuje. Izbor Donalda Trumpa samo dodaje još više neizvjesnosti. Moral je veoma nizak u ukrajinskoj vojsci, nakon bitaka u “strojevima za mljevenje mesa” poput Bakhmuta, i ne regrutuju trupe koje su im potrebne. Rusija jednostavno ima više potencijala, više resursa i više trupa”, rekla je.

Ne propustite