Britanski premijer: Ne moramo birati između Trumpa i Evrope
Ujedinjeno Kraljevstvo ne mora birati između Amerike Donalda Trumpa i jačanja odnosa s Evropom, kazao je britanski premijer Keir Starmer u ponedjeljak navečer.
U govoru s fokusom na vanjsku politiku, održanom u londonskom financijskom distriktu, Starmer je rekao da će njegova nova laburistička vlada nastaviti tražiti bliže veze s Trumpovom Amerikom — koja razmatra uvođenje tarifa svojim tradicionalnim saveznicima — i evropskim prijestolnicama.
"Ideja da moramo birati između naših saveznika, da smo na neki način ili s Amerikom ili s Evropom, potpuno je pogrešna," rekao je Starmer. "To kategorički odbacujem."
Premijer Ujedinjenog Kraljevstva — koji se trudio isticati prijateljsku večeru s Trumpom prije nego što je američki republikanac pobijedio na izborima u novembru — pokušao je staviti britanske odnose s Amerikom u historijski kontekst. Nabrojao je prošle premijere koji su sarađivali s i SAD-om i Evropom u vremenima kriza te ukazao na "zajedničke žrtve" u dva svjetska rata.
"(Clement) Attlee nije birao između saveznika," rekao je Starmer. "(Winston) Churchill nije birao. Nacionalni interes zahtijeva da surađujemo s oboje."
Starmer je dodao: "Naš odnos sa Sjedinjenim Državama bio je kamen temeljac naše sigurnosti i prosperiteta više od stoljeća. Nikada nećemo od toga odustati. To nazivamo posebnim odnosom s razlogom. Taj odnos nije zapisan u nekom suhoparnom, prašnjavom sporazumu, već tintom zajedničke žrtve."
Trumpova pobjeda izazvala je šokove u evropskim prijestolnicama. Novi američki predsjednik je više puta pozivao članice NATO-a da više plaćaju za vlastitu odbranu, dok prijetnja tarifama postaje sve veća.
"Ovo nije pitanje sentimentalnosti, već hladne, pragmatične realnosti," rekao je Starmer o britanskom savezništvu s SAD-om. "Iznova i iznova, najbolja nada za svijet i najsigurniji način za služenje našem zajedničkom nacionalnom interesu dolazili su iz suradnje naših dviju nacija. To i dalje važi."
Istovremeno, Starmerova vlada radi na resetiranju odnosa s Evropskom unijom nakon Brexita, uključujući ublažavanje trgovinskih tenzija s blokom.
U svom govoru, Starmer je izričito spomenuo mogućnost mirovnih pregovora vezanih za Ukrajinu — značajan zaokret u odnosu na prethodnika Rishija Sunaka, čiji je kabinet ove godine negirao da britanska vlada istražuje kako bi pregovori Rusije i Ukrajine mogli okončati rat.
Trumpovo ponavljanje tvrdnji da će okončati rat u Ukrajini rano u svom drugom mandatu — bez naglašavanja želje da Ukrajina pobijedi u borbi protiv ruske invazije — izazvalo je zabrinutost među ukrajinskim saveznicima u EU.
Starmer je rekao: "Moramo nastaviti podržavati Ukrajinu i činiti sve što je potrebno za njihovu samoodbranu koliko god bude potrebno.
"Kako bismo Ukrajinu stavili u najjaču moguću poziciju za pregovore, tako da mogu osigurati pravedan i trajan mir pod svojim uvjetima, koji garantira njihovu sigurnost, nezavisnost — i pravo da sami biraju svoju budućnost."