Australijska vlada zabranila društvene mreže za djecu mlađu od 16 godina
Australijanci su u petak reagirali s mješavinom bijesa i olakšanja na zabranu društvenih medija za djecu mlađu od 16 godina, dok tehnološki giganti poput TikToka tvrde da bi mogla gurnuti mlade ljude u "mračnije kutke interneta".
Australija je u četvrtak kasno usvojila zabranu društvenih medija za djecu nakon emotivne debate koja je potresla naciju, postavljajući visoke standarde za zakonodavstvo u cijelom svijetu s jednim od najstrožih propisa koji se odnosi na velike tehnološke tvrtke.
Zakon prisiljava tehnološke gigante, uključujući Meta Platforms (vlasnika Instagrama i Facebooka), kao i TikTok, da spriječe pristup maloljetnicima ili se suoče s kaznama do 49,5 milijuna australskih dolara (32 milijuna američkih dolara). Suđenje metodama provedbe započet će u januaru, a zabrana će stupiti na snagu za godinu dana.
"Aplikacije sada imaju društvenu odgovornost osigurati da je sigurnost naše djece njihov prioritet," rekao je australski premijer Anthony Albanese u petak. "Osiguravamo da mame i tate mogu voditi drugačiji razgovor danas i u budućim danima."
Najavljujući detalje zabrane početkom ovog mjeseca, Albanese je naveo rizike za fizičko i mentalno zdravlje djece uslijed pretjerane upotrebe društvenih medija, osobito rizike za djevojčice zbog štetnih prikaza tijela i mizoginističkog sadržaja namijenjenog dječacima.
U Sydneyu su reakcije na zabranu bile miješane.
"Mislim da je to sjajna ideja, jer sam primijetila da društveni mediji za djecu nisu baš prikladni, ponekad mogu pogledati nešto što ne bi smjeli," rekla je Francesca Sambas, stanovnica Sydneya.
Drugi su bili oštriji.
"Jako sam ljut, osjećam da je ova vlada uzela demokraciju i bacila je kroz prozor," rekao je 58-godišnji Shon Klose. "Kako su uopće mogli donijeti ovakva pravila i zakone i natjerati ljude da ih prihvate?"
Djeca, međutim, kažu da će pokušati pronaći način zaobići zabranu.
"Mislim da ću i dalje koristiti društvene mreže, samo ću to raditi tajno," rekla je 11-godišnja Emma Wakefield.
PRVI U SVIJETU
Zemlje poput Francuske i nekih američkih država usvojile su zakone koji ograničavaju pristup maloljetnicima bez dopuštenja roditelja, ali australska zabrana je apsolutna. Puno zabrana za djecu mlađu od 14 godina na Floridi trenutno je na sudu zbog slobode govora.
Albaneseova Laburistička stranka dobila je ključnu podršku oporbenih konzervativaca za zakon koji je brzo prošao kroz parlament zemlje, kao dio 31 zakona koji su prošli na haotičan posljednji dan rada parlamenta za ovu godinu.
Vlada je rekla da je pružena dovoljna najava, jer je zabrana prvi put najavljena nakon parlamentarne istrage ranije ove godine, koja je saslušala svjedočanstva roditelja djece koja su izvršila samoubojstvo zbog cyberbullyinga.
Međutim, bila je kritizirana od strane društvenih mreža i nekih zakonodavaca koji tvrde da zakon nije prošao odgovarajuću provjeru.
Govornik za TikTok, koji je izuzetno popularan među tinejdžerskim korisnicima, rekao je u petak da je postupak bio prebrz i da postoji rizik od većih opasnosti za djecu.
"Razočarani smo što je australska vlada ignorirala savjete mnogih stručnjaka za mentalno zdravlje, sigurnost na internetu i zaštitu mladih koji su snažno protiv zabrane," rekao je govornik.
Albanese je rekao u petak da je donošenje zakona prije nego što je dovršen suđenje za provjeru dobi bila ispravna odluka.
"Mi smo uz vas, to je naša poruka australskim roditeljima," rekao je Albanese. "Ne tvrdimo da će njegova provedba biti savršena, baš kao što zabrana alkohola za osobe mlađe od 18 godina ne znači da netko mlađi od 18 godina nikada neće imati pristup, ali znamo da je to ispravna stvar."
Ova zabrana mogla bi napregnuti odnose Australije s ključnim saveznicima, uključujući Sjedinjene Države, gdje je vlasnik X-a, Elon Musk, rekao u postu ovog mjeseca da to izgleda kao "stražnji ulaz za kontrolu pristupa internetu za sve Australce".
Također se nadovezuje na postojeći osjećaj antagonizma između Australije i većine tehnoloških giganata sa sjedištem u SAD-u. Australija je bila prva zemlja koja je naložila društvenim mrežama da plaćaju medijskim kućama naknade za dijeljenje njihovog sadržaja, a sada planira prijetiti novim kaznama ako ne uspiju spriječiti prevare, prenosi Reuters