Ukrajina se bori da održi svjetla upaljenim dok Rusija intenzivno napada elektrane

Svijet
Ukrajina se bori da održi svjetla upaljenim dok Rusija intenzivno napada elektrane

S dolaskom još jedne ukrajinske zime, ogromna hala s turbinama puna je aktivnosti. Inženjeri, gotovo neprimjetni naspram veličine objekta, popravljaju što mogu, a uklanjaju ono što više nije moguće popraviti, nakon nedavnog ruskog zračnog napada na ovu elektranu.

Iz sigurnosnih razloga nije dozvoljeno otkrivati lokaciju ni vrijeme posjete, niti opisivati razmjere štete ili stanje rada elektrane. Prema riječima stručnjaka, Rusija koristi svaki trag informacija za određivanje svojih narednih ciljeva.

U četvrtak je Moskva izvela svoj drugi masovni napad na ukrajinsku energetsku infrastrukturu u manje od dvije sedmice.

Deset takvih napada ove godine ozbiljno je opteretilo cijeli energetski sistem. Prije prvog napada ovog mjeseca, 17. novembra, Ukrajina je već izgubila 9 GW kapaciteta za proizvodnju energije, što je oko polovine potrebne snage tokom prošle zime.

Oleksandr, jedan od radnika, kaže kako nemaju vremena ni za popravak zidova i krova elektrana jer sve bude uništeno u sljedećem napadu. Pod improviziranim šatorima, radnici pokušavaju zaštititi mašine od vremenskih uslova.

"Uvjeti su teški," kaže Oleksandr. "Nemamo vremena ni za obnovu glavne opreme, a kamoli krova i zidova. Sve bude uništeno ponovo nakon svakog novog udara."

Zapadni saveznici Ukrajine pokušavaju pomoći. Najveća privatna energetska kompanija DTEK objavila je kako je dobila 89 miliona funti (113 miliona dolara) od Evropske komisije i vlade SAD-a za obnovu kapaciteta i zaštitu opreme od snijega, kiše i niskih temperatura.

Ipak, borba za održavanje svjetla u Ukrajini epski je izazov za iscrpljene radnike.

Dok su inženjeri u stalnom pokušaju da održe sistem, ostatak zemlje nastavlja prilagođavati svoj svakodnevni život. Gradovi odjekuju bukom generatora, dok u stambenim blokovima stanovnici pronalaze inovativne načine da osiguraju osnovne potrebe poput grijanja i vode.

Na primjer, u 25-spratnici u kvartu Poznjaki u Kijevu, stanari su zajedničkim sredstvima instalirali veliki sistem u podrumu koji omogućava rad lifta i pumpanje tople vode na više spratove.

Za Nataliju Andrijko, koja živi na 19. spratu sa suprugom i ljubimcima, to je spas. "Nevjerovatno je kako me raduju te osnovne stvari," kaže Natalija.

Dok se Ukrajinci prilagođavaju, tema borbe s nestašicama inspirisala je čak i filmsku industriju. Komedija "Zbor OSBB" prikazuje grupu stanara u raspravi oko kupovine generatora.

"Iako tema nije laka, ljudi trebaju pozitivne emocije u ovakvim teškim uvjetima," kaže scenarist i producent filma Ivan Melašenko.

Dok rat ostaje stvarnost, ovakvi trenuci zajedništva i inovacija daju tračak nade u svakodnevnoj borbi za preživljavanje.

(Izvor: BBC/Novi.ba)

Ne propustite