ANALIZA/Šta je sve uključeno u potencijalnom dogovoru o prekidu vatre Izraela i Hezbollaha

Svijet
ANALIZA/Šta je sve uključeno u potencijalnom dogovoru o prekidu vatre Izraela i Hezbollaha

Izraelska vlada danas će glasati o prijedlogu koji predviđa početno primirje od 60 dana između njegove vojske i Hezbollaha.

Prema prijedlogu, izraelski vojnici bi se povukli iz Libanona, a Hezbollah bi povukao borce i oružje južno od rijeke Litani - koja se nalazi oko 30 km od granice Libanona s Izraelom.

Borce Hezbollaha u tom području zamijenili bi vojnici libanonske vojske, piše BBC.

Među detaljima sporazuma su obostrani prekid vatre i nepostojanje tampon zone od strane Izraela u južnom Libanonu, javlja izraelski Kanal 12.

Kanal 12 također kaže da će Izraelske obrambene snage (IDF) zadržati prisutnost u Libanonu do 60 dana, a libanonska vlada će nadgledati kupovinu i proizvodnju oružja u zemlji dok njena vojska zamjenjuje IDF dok se povlači.

SAD bi predvodio odbor pet zemalja koji bi nadzirao prekid vatre i, kako se navodi u izvješćima, izdao bi pismo kojim se priznaje pravo Izraela da napadne Libanon ako se smatra da Hezbollah krši sporazum.

Izraelski premijer Benjamin Netanyahu pristaje na dogovor "načelno" izvještava Times of Israel. Zamjenik predsjednika libanonskog parlamenta Elias Bou Saab rekao je Reutersu da nema "ozbiljnih prepreka" za dogovor "osim ako se Netanyahu ne predomisli".

Detalji sporazuma ostaju nejasni, ali čini se da je jedna od ključnih tačaka kako provesti njegovu provedbu.

Prijedlog se temelji na odredbama Rezolucije Ujedinjenih naroda 1701, kojom je 2006. okončan rat između Izraela i Hezbollaha.

Zahtijeva, između ostalog, da Hezbollah ukloni svoje borce i oružje iz područja južno od rijeke Litani, oko 30 kmod Plave linije, koja je neslužbena granica između Libanona i Izraela. Rezolucija nikada nije u potpunosti provedena, a obje su strane tvrdile da su je kršili.

Tokom pregovora pod vodstvom SAD-a, libanonskim je vlastima jasno stavljeno do znanja da se situacija nakon 2006., u kojoj je Hezbollahu dopušteno izgraditi opsežnu infrastrukturu duž granice, neće ponoviti.

Bit će više međunarodnog angažmana u praćenju provedbe sporazuma, sa SAD-om na čelu odbora pet zemalja, a mirovne snage UN-a na jugu bit će ojačane.

Tijekom 60-dnevnog prekida vatre očekuje se da će libanonska vojska pojačati svoju prisutnost na jugu. Ali ostaju pitanja o tome kako će biti raspoređeni. Ovdašnja vojska žalila se da nema resurse – novac, ljudstvo i opremu – da ispuni svoje obveze.

Ali ne radi se samo o finansiranju, koje će vjerovatno doći od nekih međunarodnih saveznika Libanona. Hoće li se libanonska vojska suprotstaviti Hezbollahu ako bude potrebno?

Ne propustite