Povratkom Trumpa izraelski doseljenici oživljavaju ideju pune kontrole Zapadne obale

Svijet
Povratkom Trumpa izraelski doseljenici oživljavaju ideju pune kontrole Zapadne obale

Nakon rekordnog širenja izraelskih naselja, pojedini zagovornici naseljavanja na okupiranoj Zapadnoj obali polažu nade u Donalda Trumpa da ostvari njihov cilj – nametanje suvereniteta Izraela nad ovim područjem, koje Palestinci vide kao srce buduće države.

Brzi rast jevrejskih naselja na Zapadnoj obali obilježio je protekle dvije godine, otkako je premijer Benjamin Netanyahu formirao krajnje desničarsku koaliciju. Istovremeno, porast nasilja naseljenika izazvao je osudu i sankcije Sjedinjenih Američkih Država.

Tokom posljednjih sedmica, izraelske zastave osvanule su na brdima u dolini rijeke Jordan, što je povećalo zabrinutost Palestinaca zbog moguće izraelske kontrole nad tim područjima. Mnogi naseljenici su prije američkih izbora molili za Trumpovu pobjedu.

"Imamo velika očekivanja. Čak smo i optimistični," izjavio je Yisrael Medad, aktivista i pisac, koji već četiri decenije živi u naselju Shilo na Zapadnoj obali.

Naseljenici su slavili Trumpove ranije nominacije proizraelski orijentisanih zvaničnika, uključujući ambasadora Mikea Huckabeeja, koji je tvrdio da Zapadna obala nije okupirana i preferira termin "zajednice" umjesto "naselja".

Posljednjih mjeseci, izraelski ministri i zagovornici naseljavanja, povezani s američkom kršćanskom desnicom, javno su promovirali ideju "vraćanja suvereniteta" nad Zapadnom obalom. Međutim, Netanyahuova vlada nije donijela zvaničnu odluku o ovom pitanju, a njegov kabinet odbio je komentarisati za medije.

Moguće posljedice i međunarodne tenzije

Iako je Trump u prošlom mandatu premjestio američku ambasadu u Jerusalim i povukao stav da su izraelska naselja nelegalna, njegov odnos prema ovoj temi sada ostaje nejasan. Analitičari procjenjuju da bi aneksija mogla ugroziti strateške američke ciljeve, uključujući normalizaciju odnosa Izraela sa Saudijskom Arabijom u okviru Abrahamovih sporazuma.

"Aneksija bi uništila svaku nadu za rješenje s dvije države i dodatno zakomplikovala rješavanje sukoba u pojasu Gaze, koji se proširio na susjedni Liban," rekao je Dennis Ross, bivši američki pregovarač za Bliski istok.

Palestinski zvaničnici upozoravaju da takav potez ne bi promijenio činjenicu da je Zapadna obala palestinska zemlja. "Ovo je zemlja Palestine, bez obzira na izraelske poteze," izjavio je Wasel Abu Yousef iz Palestinske oslobodilačke organizacije.

Realnost na terenu

Naselja poput Shila i susjednog naselja Eli simboliziraju transformaciju Zapadne obale. Palestinske zajednice sve su više okružene, dok izgradnja novih puteva i naselja mijenja geografiju regije. Aktivisti tvrde da izraelski naseljenici često grade bez formalnih dozvola, uz prešutnu podršku vlade.

Prema izvještaju organizacije Peace Now, samo u 2024. godini, gotovo 6.000 hektara zemlje proglašeno je izraelskom državnom zemljom, što je najveći godišnji rast u posljednje tri decenije. Pored toga, osnovana su 43 nova naselja, u poređenju s prosječno sedam godišnje od 1996. godine.

"Ne pričaju o aneksiji, već je sprovode na terenu," rekla je Ziv Stahl iz organizacije Yesh Din, koja prati pitanja naseljavanja.

Pogoršanje svakodnevnog života

Bashar al-Qaryouti, palestinski aktivista iz sela Qaryut, kazao je kako su naselja Shilo i Eli ostavila okolna palestinska sela izolovana. "Područja centralne Zapadne obale sada su pod kontrolom naseljenika," izjavio je Al-Qaryouti.

Zapadna obala ostaje epicentar sukoba, dok međunarodna zajednica i dalje izražava zabrinutost zbog posljedica sve većeg širenja naselja i rizika od daljeg pogoršanja izraelsko-palestinskih odnosa.

Ne propustite