Većinski muslimanska država uvodi represivne zakone: "Oni koji žele slobodu, neka idu u Evropu"
Libijska vlada sa sjedištem u Tripoliju pojačava napore kako bi odbacila "evropski uticaj" i zaštitila islamske društvene vrijednosti. Od decembra tamo počinje s radom "moralna policija".
"Moralna policija" će provoditi stroge propise o odijevanju žena na javnim mjestima, uključujući obavezu nošenja hidžaba za djevojčice počev od 9 godina. Ženama će biti zabranjeno putovati bez muškog staratelja, a neprikladno ponašanje između žena i muškaraca na javnim mjestima također će biti zabranjeno.
"Libija nije mjesto za lične slobode"
"Libija nije mjesto za ostvarivanje ličnih sloboda," izjavio je ministar unutrašnjih poslova Emad Al-Trabelsi iz Vlade nacionalnog jedinstva, koju podržava UN i koja vlada zapadnim dijelom Libije. "Oni koji žele slobodu, neka idu u Evropu", dodao je Al-Trabelsi. Ministrove riječi izazvale su negodovanje među mladom populacijom Libije, a posebno među ženama.
"Vi, kao ministar, nemate pravo govoriti mi da napustim zemlju ako se ne slažem s vašim odlukama. Libija je država, kojom bi trebalo vladati putem zakona, koji se primjenjuju na sve, a ne na osnovu nečijih ličnih stavova," izjavila je Ahlam Bin Taboun, libijska istraživačica u oblasti civilnog društva.
Prije uvođenja moralne policije, najavljene mjere već su ohrabrile neke muškarce da pokušaju kontrolisati žene i upozoravati ih kakvu odjeću smiju da nose.
"Jedan muškarac prišao je meni i mojoj prijateljici i pitao nas da li se pridržavamo pravila skromnosti (op. red.: skrušenosti, poniznosti)", rekla je Yasmin, 26-godišnja stanovnica Tripolija, koja nije željela objaviti svoje puno ime iz straha od odmazde. "Pritom sam nosila dugu suknju," prisjetila se. "Kada sam ga ignorisala, počeo je da prijeti i od tada se bojim pojavljivati u javnosti."
Slične incidente iskusila je i novinarka Zainab Tarbah. Dok je vozila, muškarac joj je prepriječio put svojim autom i gestikulirao pokazujući rukama u pravcu glave, implicirajući da treba nositi maramu. "Uplašila sam se," rekla je, dodajući da je taj muškarac vjerovao da ima pravo da je pozove na odgovornost.
Oštra reakcija organizacija za ljudska prava
Organizacije kao što su Human Rights Watch i Amnesty International upozoravaju da ove mjere predstavljaju "opasnu eskalaciju već postojeće represije u Libiji."
"Prijedlozi za nametanje obaveznog pokrivanja žena i djevojčica počev od devet godina pa naviše, ograničavanje interakcija između muškaraca i žena, te kontrola ličnog izbora mladih ljudi u pogledu frizura i oblačenja nisu samo duboko zabrinjavajući, već predstavljaju kršenje međunarodnih obaveza Libije," izjavio je Bassam Al Kantar iz organizacije Amnesty International.
Dodao je da drugi prijedlozi, poput zahtjeva da žene moraju dobiti dozvolu od muških staratelja za putovanja i povreda privatnosti pojedinaca putem nadzora, koji se sada traži, predstavljaju očita kršenja ljudskih prava.
Nacionalni odbor za ljudska prava Libije već je podnio tužbu protiv Al-Trabelsija. "Ovo je očigledno kršenje ličnih sloboda," rekao je Ahmed Hamza, predsjednik odbora. "Ministrove izjave vrijeđaju libijsko društvo i zakonski predstavljaju krivično djelo, koje je kažnjivo," dodao je Hamza, pozivajući se na član 195. libijskog Krivičnog zakona, kojim se zabranjuje kršenje prava građana.
"Ove politike su samo sredstvo za ponovnu uspostavu kontrole od strane vlasti" pojasnio je Hamza i zaključio: "U jeku teških političkih i ekonomskih podjela, čini se da vlada koristi ovakve inicijative kako bi skrenula pažnju sa ključnih problema."
Podijeljena zemlja, podijeljena pravila
Libija je od 2014. godine podijeljena između dvije rivalske vlade – vlade nacionalnog jedinstva u Tripoliju, koja kontroliše zapad zemlje i koju priznaju Ujedinjene nacije i vlade na istoku, u Tobruku, pod vlašću generala Khalife Haftara.
Politička stagnacija ove zemlje bogate naftom, koja leži na obali Sredozemnog mora, pogoršan je političkim nemirima i djelovanjem paravojski.
Jalel Harchaoui, stručnjak za sigurnost Sjeverne Afrike i saradnik na Royal United Services Institute u Londonu, rekao je za britanski list The Telegraph da uspostavljanje moralne policije dodatno daje vladi "opaka" ovlaštenja da opravdava i sprovodi hapšenja bez pravnih procedura."
No, politička podjela u Libiji znači i da se novi zakoni neće primjenjivati na cijeloj teritoriji zemlje. "Premijer zapadnog dijela Libije ne može ostvariti moć u cijelom glavnom gradu, a kamoli izvan njega", rekao je Harchaoui za The Telegraph.
Stanovnike zapadnog dijela Libije, ovaj razvoj događaja podsjeća na decenije vladavine diktatora Muammara Gaddafija, koja je okončana 2011. godine. Nova moralna policija, na primjer, imat će ovlaštenje da zatvara frizerske salone ili šiša-barove koji ne budu ispunjavali nove propise.
"Danas neko kritikuje moju frizuru, a sutra mi nameće šta da nosim," kaže za Deutsche Welle Ahmed Qarqum, 23-godišnji student, i zaključuje: "Ove politike stvaraju okruženje koje nas guši i čini strancima u vlastitoj zemlji".