"Nemoguće je disati" Evo kako izgleda život u najzagađenijem gradu na svijetu

Svijet
"Nemoguće je disati" Evo kako izgleda život u najzagađenijem gradu na svijetu

Unutar prve klinike u Delhiju koja je posvećena bolestima povezanim sa zagađenjem, Deepak Rajak bori se da dođe do daha.

Astma ovog 64-godišnjaka se pogoršala posljednjih dana, a njegova kći ga je hitno odvezla u kliniku, zabrinuta zbog njegovog sve lošijeg zdravlja.

Sjedeći u čekaonici, Rajak za CNN kaže da je "ostao bez daha" i da ne može prestati kašljati.

“Nemoguće je disati. Upravo sam došao autobusom i osjećao sam se kao da se gušim - kaže.

Specijalizirana klinika u bolnici Ram Manohar Lohiya (RML) u Delhiju osnovana je prošle godine za liječenje sve većeg broja pacijenata pogođenih opasnim onečišćenjem zraka, koje se pogoršava svake zime u glavnom gradu Indije.

Vani, pokrivač otrovnog smoga koji ujeda za grlo nadvio se nad grad od kraja prošlog mjeseca, pretvarajući dan u noć, ometajući letove, zaklanjajući zgrade od pogleda i ugrožavajući živote miliona ljudi.

Od prošle sedmice, nigdje drugdje na planetu nema toliko opasnog zraka za ljudsko zdravlje, pokazuju globalni monitori kvalitete zraka.

Postalo je toliko loše da je glavni ministar Delhija Atishi, proglasio "medicinsku uzbunu" jer su vlasti zatvorile škole i pozvale ljude da ostanu kod kuće.

Rajak je ove godine već jednom bio u bolnici jer mu je smog pogoršao astmu.

Bez ikakvog olakšanja od opasnog onečišćenja, njegova kći Kajal Rajak kaže da se boji da će ga trebati ponovno primiti - što je dodatni financijski teret kad se već bore s plaćanjem inhalatora i skupih dijagnostičkih testova.

Čak je i odvođenje oca u kliniku bilo opasno, kaže ona.

"Ne možete vidjeti šta je ispred vas", kaže Kajal. “Bili smo na autobusnoj stanici i nismo mogli vidjeti čak ni broj autobusa, niti da li autobus uopće dolazi – toliko je bilo maglovito.”

'Kao čili u mojim očima'

U nekim dijelovima Delhija ove su sedmice razine onečišćenja premašile 1750 prema Indeksu kvalitete zraka, prema IQAiru, koji prati globalnu kvalitetu zraka. Očitavanje iznad 300 smatra se opasnim za zdravlje.

U srijedu je očitanje najmanjeg i najopasnijeg onečišćivača, PM2,5, bilo više od 77 puta više od sigurnih razina koje je postavila Svjetska zdravstvena organizacija.

Kada se udiše, PM2.5 putuje duboko u plućno tkivo gdje može ući u krvotok, a povezuje se s astmom, srčanim i plućnim bolestima, rakom i drugim respiratornim bolestima, kao i kognitivnim oštećenjem kod djece.

“Kad navečer odem kući i operem ruke i lice, crnilo mi izlazi iz nosa. To se nikada prije nije događalo”, rekao je Ibrahim.

Kao i Rajak, Ibrahim si ne može priuštiti prestanak rada, iako mu je zdravlje ugroženo.

“Ako ne idem na posao, kako ću napuniti želudac? Kako ću platiti stanarinu? Ja sam siromašan čovjek”, rekao je.

Umirovljeni pripadnik indijskih zračnih snaga Aditya Kumar Shukla (64) rekao je da se trudi ne izlaziti vani za vrijeme zagađenih dana.

"Ne možete učiniti ništa (da se spasite od zagađenja), čak i ako ste u kući, onečišćenje ide i unutra jer je zrak vrlo prljav", rekao je za CNN iz delhijske bolnice Batra, gdje se liječi od astme.

Šukla je rekao da je ove godine tri puta bio hospitaliziran i da bi se odselio iz grada da može.

"To uzrokuje stres i vrlo je opasno, ali u ovoj fazi gdje mogu ići?" rekao je. “To me jako ljuti, želim otići iz Delhija, ali u Indiji nema objekata, posebno za one s astmom i plućnim bolestima.”

U klinici za onečišćenje, dr. Amit Jindal kaže da su on i njegovi kolege primijetili značajan porast pacijenata s problemima s prsima i plućima otkako je razina onečišćenja naglo porasla. Potvrdio je da je povećanje izravno povezano sa smogom.

Dr. Gaurav Jain, pulmolog u bolnici Batra, kaže da čak i nepušači razvijaju hroničnu opstruktivnu bolest pluća (KOPB) – stanje pluća koje ograničava protok zraka i uzrokuje probleme s disanjem.

Delhi se više od dva desetljeća bori s visokim razinama onečišćenja zraka.

Indijska vlada je 2019. uvela Nacionalni program čistog zraka za poboljšanje kvalitete zraka u gradovima, a nekoliko drugih odbora uspostavljeno je na nacionalnoj i državnoj razini za borbu protiv onečišćenja zraka.

Ali analitičari kažu da se vlade više usredotočuju na odgovor na hitne slučajeve nego na stalne napore za poboljšanje kvalitete zraka.

„Moramo raditi na sustavnim i sveobuhvatnim radnjama koje smanjuju onečišćenje na izvoru, što znači da moramo početi razgovarati o tome koliko se emitira u smislu onečišćenja zraka iz sektora prometa, elektroenergetskog sektora, industrije, otpada i u kojem zemljopisnom području “, rekao je ekološki analitičar Sunil Dahiya.

(CNN, prevod Novi.ba)

Ne propustite