Da li će odluka SAD promijeniti tok rata u Ukrajini
Odluka Sjedinjenih Američkih Država da omoguće Ukrajini izvođenje napada dugog dometa mogla bi imati strateški značaj u obrani ključnih ukrajinskih uporišta, poput Kurska, u ruskoj oblasti.
Predsjednik SAD-a Džo Bajden ukinuo je ograničenja koja su sprječavala Ukrajinu da koristi američko oružje za napade na dublje teritorije Rusije. Ova odluka predstavlja značajnu promjenu u američkoj vanjskoj politici, ali neki analitičari smatraju da je možda došla prekasno da bi imala veći utjecaj na ishod rata.
Iako će novi pristup omogućiti Ukrajini izvođenje napada raketama dugog dometa, poput ATACMS raketa, analitičari upozoravaju da napadi dugog dometa nisu uvijek presudni u ratnoj strategiji. Očekuje se da bi napadi mogli imati ograničen utjecaj, osobito s obzirom na dugotrajan ruski pritisak na Ukrajinu, koji već mjesecima rezultira velikim gubicima.
Ukrajina je mjesecima lobirala za dopuštenje napada na rusku teritoriju, tvrdeći da bi to omogućilo uništavanje vojnih baza koje Rusija koristi za napade na Ukrajinu. Iako bi napadi na teritorij Rusije mogli pomoći Ukrajini u obranama, analitičari smatraju da odluka neće značajno promijeniti tok rata, s obzirom na već učvršćenu rusku poziciju i potencijalne političke promjene u SAD-u.
Rusija, s druge strane, smatra da korištenje raketa za napade na vlastitu teritoriju od strane Ukrajine predstavlja značajnu eskalaciju sukoba, a Kremlj upozorava na povećanje napetosti. Odluka o dozvoli napada mogla bi također biti podložna promjenama ovisno o dolasku novog američkog predsjednika, Donalda Trumpa, koji već dugo kritizira obim pomoći Ukrajini i obećava okončanje rata.
Zadnji razvoj događaja pokazuje kako međunarodni odnosi i političke promjene utječu na strategije u ovom sukobu, dok Ukrajina i dalje nastoji ojačati svoju obranu i osigurati podršku zapadnih saveznika.