Šta se krije iza Dodikove izjave da bi mladići iz RS trebalo da služe vojsku u Srbiji?
Populizam, zamajavanje i težnja da se skrene pažnja javnosti – tako sagovornici lista "Danas" komentarišu najnoviju izjavu o služenju vojnog roka, koju je ovog puta izrekao predsjednik Republike Srpske (RS) Milorad Dodik.
Dok građani Srbije čekaju ishod najavljenog obaveznog uvođenja vojnog roka u svojoj zemlji, Dodik smatra da bi vojsku u Srbiji trebali služiti i mladići iz RS, te da se istraži način kako bi se to moglo realizovati.
"Služiti vojsku u Srbiji"
Dodik je za "Večernje novosti" izjavio da bi mladići iz RS trebali služiti vojsku u Srbiji, a zauzvrat dobiti brže zaposlenje ili druge privilegije.
– Da bi se to ostvarilo, potrebno je da prođe još mnogo vode Drinom i Miljackom. To će biti moguće kada, nadam se uskoro, Srbija i Bosna i Hercegovina uđu u Evropsku uniju i NATO. Sve prije toga je sigurnosni rizik, kako za Srbiju tako i za Republiku Srpsku. Vojska nije igračka, to bi Dodik trebao znati. Mi koji smo vojsku služili devedesetih to znamo, pa bi bilo vrijeme da i on to shvati – kaže pravnik Milan Antonijević.
Po njegovim riječima, osim ustavnih i zakonskih prepreka s obje strane Drine, postavlja se i pitanje kako se određuje ko je “pogodan” za služenje vojnog roka u Srbiji, te da li bi Dodikovo mjerilo bila nečija nacionalnost iz Republike Srpske. Mnogo je pitanja na koja niko još nije ni pomišljao.
Antonijević dodaje da Srbija mora dobro razmotriti hoće li vratiti vojnu obuku za mlade jer uvođenje vojnog roka podrazumijeva obavezu da brine o mladim državljanima Srbije.
Dodatno pitanje je preuzimanje odgovornosti za mlade ljude, državljane drugih zemalja, koji bi možda služili vojni rok u Srbiji, smatra sagovornik.
"Manifestacija političkih poena"
– Ovo je još jedna deklarativna manifestacija srpskog jedinstva radi sticanja političkih poena u situaciji kada je vlasti potrebno skretanje pažnje javnosti, dok prikrivaju tragove za nedavni incident u Novom Sadu – ističe Đorđe Pavićević, poslanik Zeleno-levog fronta i profesor Fakulteta političkih nauka u Beogradu.
Pavićević naglašava da još uvijek nije donesen zakon koji bi regulisao ovu inicijativu o služenju vojnog roka, a političke kontroverze oko toga se samo gomilaju – što su kontroverze “eksplozivnije”, to je javnost više njima zaokupljena.
– Jasno je da je Dodikova izjava prazna i da se ne može ostvariti bez pravnog inženjeringa kojim bi se zaobišle ustavne prepreke. Iz njegove izjave se može zaključiti da će, slično kao kod izbornog inženjeringa, ljudi mijenjati prebivališta radi služenja vojnog roka, a za to će dobivati određene privilegije, što može izazvati dodatne probleme – kaže Pavićević.
Političko pitanje, a ne vojno
Petar Bošković, vojni analitičar i član Predsjedništva stranke Srce, smatra da Dodikova izjava o služenju vojnog roka nije vojno pitanje, nego političko i populističko.
– Ova izjava nema stvarne vojne potrebe, već je politička izjava za Dodikovo biračko tijelo – jasan je Bošković.
Biljana Stojković, kopredsjednica stranke Zajedno, smatra da priča o služenju vojnog roka, koja se povremeno pokreće, služi za zamajavanje javnosti kada je potrebno zatrpati druge događaje.
– To je magla za mase i način da se napravi društvena konfuzija. Također, budući da je riječ o besmislenom podizanju nacionalističkih osjećaja, Dodikovo pitanje o bosanskim vojnicima jednako je besmisleno – zaključuje Stojković, prenosi "Danas".