Prvih 100 dana Donalda Trumpa bi moglo izgledati ovako: "Želim da zatvorim granicu i želim da bušim"
Donald Trump planira donijeti široku konzervativnu agendu tokom svojih prvih 100 dana na funkciji.
Trump će se vratiti u Bijelu kuću u januaru 2025. godine nakon što je osigurao 270 glasova elektorskog kolegija i dobio većinu u promjenjivim državama u utrci protiv potpredsjednice Kamale Haris, četiri godine nakon što su ga birači porazili, te mandat dali predsjedniku Joe Bidenu. U svom pobjedničkom govoru, Trump je svoju pobjedu proglasio kao "mandat" za donošenje niza politika.
Za to će biti potrebna saradnja Kongresa , a republikanci u Senatu i Predstavničkom domu uglavnom podržavaju Trumpa više nego kada je pobijedio 2016. godine. Ali još uvijek postoji šačica umjerenih republikanaca koji bi mogli prevagnuti, a republikanci neće imati dovoljno glasova u Senatu da prevaziđu glasanja većinom.
Prvih 100 dana njegove administracije vjerovatno će se fokusirati na ispunjavanje nekih od njegovih glavnih predizbornih obećanja u vezi s imigracijom i ekonomijom, kao i imenovanja na ključne pozicije u vladi.
Evo pregleda kako bi tih prvih 100 dana moglo izgledati
Ekonomija, imigracija će biti Trumpovi prioriteti
Ekonomija je ono što je pomoglo Trumpu da dođe do drugog mandata i vjerovatno će biti prioritet u prvih 100 dana na funkciji. Izlazne ankete su pokazale da Amerikanci uglavnom nisu zadovoljni smjerom zemlje i ekonomije, što je i dalje ključni prioritet Trumpa u predizbornoj kampanji.
Trump je zagovarao politike poput ukidanja poreza na plate i smanjenja poreza. U dopisu lidera većine u Predstavničkom domu Stevea Scalisea, o kojem je izvijestila Juliegrace Brufke iz Axiosa, navodi se da će se republikanci u Predstavničkom domu fokusirati na smanjenje poreza, ukidanje onoga što on smatra "prekomjernim propisima" i smanjenje državne potrošnje.
Predstavnik Andy Harris, republikanac iz Marylanda koji predsjedava Klubom za slobodu Predstavničkog doma, rekao je da vjeruje da su republikanci skloni donijeti neke od ovih politika, uključujući njegovo obećanje da će smanjiti poreze.
Ali postoje neka ograničenja– sve u ovom prijedlogu zakona mora biti direktno povezano s potrošnjom i prihodima, tako da se ovaj proces ne može koristiti za donošenje drugih aspekata Trumpove agende.
Karoline Leavitt, Trumpova nacionalna sekretarica za štampu, rekla je za Fox News ubrzo nakon što je Trump proglašen pobjednikom da će se njegov dnevni red sastojati od pokretanja masovnih deportacija imigranata bez dokumenata koji žive u zemlji. On to može učiniti ukidanjem privremenog zaštićenog statusa koji trenutno omogućava migrantima da legalno rade u SAD-u ili koriste lokalnu policiju za programe deportacije, izvještava NPR. Ali ovi napori će se vjerovatno suočiti s mnogim izazovima.
Prema Američkom savjetu za imigraciju, to bi koštalo 7,3 milijarde dolara (14 milijardi KM). Napori da se provede masovna deportacija također bi bila suočena sa brojnim pravnim pitanjima.
"Želim da zatvorim granicu i želim da bušim, bušim, bušim", rekao je Tramp Šonu Henitiju za Fox News tokom događaja u gradskoj vijećnici u decembru 2023.
Scalise je, u svom dopisu kolegama iz Predstavničkog doma, također napisao da će prioritet biti "osloboditi američku energiju" tako što će se izdati mandat za prodaju u zakup, otvaranje saveznih zemalja za "povećano istraživanje i proizvodnju energije" i ukidanje ekoloških politika iz Bidenovog Zakona o smanjenju inflacije.
Što se tiče kulturoloških ratova, Trump je također obećao da će potpisati izvršnu naredbu za škole u kojima se prvi dan gura "kritička teorija rase" ili "rodno ludilo". Republikanci su nastojali da donesu zakon koji spriječava škole da raspravljaju o seksualnoj orijentaciji i rodnom identitetu sa nekim učenicima, tvrdeći da bi tim temama trebalo da se bave roditelji, a ne nastavnici, ali kritičari ovu politiku vide kao pokušaj da se nepravedno ciljaju pripadnici LGBTQ+ zajednice.
Tramp je također rekao da će pokušati da Rusiju i Ukrajinu dovede za pregovarački sto prvog dana svog predsjedavanja.
"Oni umiru, Rusi i Ukrajinci. Želim da prestanu umirati. I to ću učiniti - to ću učiniti za 24 sata", rekao je Trump 2023. u gradskoj vijećnici.
Prije oko 8hUgledni historičar: 'Zgroženi ste pobjedom Trumpa? Pročitajte ovo i neke stvari će vam biti jasnije'
Dok su stručnjaci bili skeptični da će se rat zapravo završiti u prvom danu Trumpovog predsjedavanja, novoizabrani predsjednik će imati široka ovlaštenja da promijeni pristup SAD-a Ukrajini, koji je pod Bidenovom administracijom definiran nepokolebljivom podrškom Kijevu jer brani se od ruske invazije pokrenute u februaru 2022. godine. Kako rat dostiže svoju treću godišnjicu, Trump bi mogao poduzeti mjere za smanjenje količine američke pomoći date Ukrajini , jer je bio kritičan prema Bidenovom vođenju sukoba.
Tokom prvih 100 dana odmora od svoje prve administracije 2017. godine, Trump se fokusirao na politike uključujući napore da se omalovažava Zakon o pristupačnoj njezi – iako bi republikanski napori da ukinu zakon na kraju propali u Kongresu – i implementaciju zabrane putovanja u nekoliko zemalja s muslimanskom većinom u Bliskom istoku.
Trump će imenovati ključne pozicije u kabinetu
Rane dane Trumpovog predsjedništva mogu definisati i članovi kabineta. Očekuje se da će u narednim sedmicama početi birati svoje kandidate za buduće uloge poput državnog tužioca ili pozicije koje nadgledaju trezor, odbranu i granicu.
Godine 2017. većina njegovih kandidata dobila je dvostranačku podršku i republikanaca i demokrata . Samo Betsy Devos, nominovana da vodi Ministarstvo obrazovanja, dobila je odbojnost od nekih republikanaca - senatorka Susan Collins iz Mainea i Lisa Murkowski sa Aljaske protivile su se njenoj nominaciji, ali je potpredsjednik Mike Pence prekinuo izjednačenje u njenu korist.
U danima nakon svoje pobjede, Trump je najavio jednu ključnu poziciju Bijele kuće, rekavši da planira imenovati svoju višu savjetnicu za kampanju Susie Wiles za šeficu svog kabineta , poziciju za koju Senat neće morati glasati da potvrdi.
Već postoje spekulacije o tome koga bi Trump mogao odabrati za ove ključne uloge. Imena kao što su Robert F. Kennedy Jr., Elon Musk, Richard Grennell i Mike Pompeo su istaknuta kao potencijalni kandidati — ali Trump nije dao nikakve javne komentare o tome koga planira imenovati u svoj kabinet.