Rasprava u Crnoj Gori: Prosrpska vlast za uvođenje dvojnog državljanstva
Nekadašnji predsjednik crnogorskog parlamenta Ranko Krivokapić izjavio je u četvrtak da se uvođenjem sistema dvojnog državljanstva u pravni okvir Crne Gore želi preuzeti država u korist "srpskog i ruskog svijeta". On je ovo izjavio na okruglom stolu "Zakon o dvojnom državljanstvu - put ka nacionalnom i političkom inženjeringu", dodajući da je državljanstvo model "anschlussa" za male države.
Krivokapić je istakao da je Crna Gora jedina građanska država na Balkanu, dok druge države imaju etničke pristupe. Smatra da je uvođenje dvojnog državljanstva korak prema velikim državnim projektima koji mogu ugroziti suverenitet Crne Gore.
Inicijativa o izmjenama zakona o dvojnom državljanstvu potekla je od predsjednika crnogorskog parlamenta i lidera prosrpske i proruske koalicije "Za budućnost Crne Gore", Andrije Mandića. Mandić je najavio izmjene Ustava Crne Gore kako bi omogućio Srbima porijeklom iz Crne Gore da steknu dvojno državljanstvo. Opozicija je ovo okarakterisala kao pokušaj izbornog inženjeringa i ugrožavanje državnosti Crne Gore.
Trenutno, Crna Gora, koja ima oko 630.000 stanovnika, zabranjuje dvojno državljanstvo, dok neke druge evropske zemlje, poput Austrije i Litvanije, imaju slične restrikcije. Proruske i prosrpske stranke, koje dominiraju vladom, zalažu se za promjenu zakona i potpisivanje sporazuma o dvojnom državljanstvu s državama poput Srbije.
Ovaj prijedlog podržao je i premijer Milojko Spajić, koji je naglasio da Crna Gora ne smije zanemariti svoje dijasporu, koja broji oko 300.000 ljudi. Također je najavio da će vlada raditi na izradi zakonodavnog okvira za dvojno državljanstvo prema modelu EU.
Europska komisija je upozorila Crnu Goru da je, kao zemlja kandidat za članstvo, treba u potpunosti obavijestiti o svojim namjerama i suzdržati se od bilo kakvih mjera koje bi mogle ugroziti njen put ka EU ili sigurnost Unije.
Zlatko Vujović, predsjednik Centra za monitoring i istraživanje (CeMI), upozorio je da bi ukidanje zabrane dvojnog državljanstva omogućilo državama sa velikim resursima, poput Srbije, da utiču na izborne rezultate u Crnoj Gori. On je naglasio da bi se to moglo iskoristiti za politički pritisak, poput pokušaja utjecanja na izbore u Bosni i Hercegovini i na Kosovu.
Profesori i pravni eksperti također su izrazili zabrinutost, ističući da bi izmjene zakona o državljanstvu dovele do ozbiljne prijetnje suverenitetu Crne Gore, jer bi omogućile sticanje državljanstva velikom broju osoba iz Srbije, što bi moglo ugroziti politički poredak.
Zakoni o crnogorskom državljanstvu uvedeni su 2008. godine nakon obnove nezavisnosti Crne Gore. Zakon je tada osmišljen kako bi se zaštitio suverenitet zemlje, jer svaka promjena u broju birača može imati ključnu ulogu u izbornim rezultatima. Na izborima 2020. godine, mali broj glasova odlučio je pobjednika, što je dovelo do promjene vlasti, u korist prosrpskih stranaka.