Kako funkcioniše elektorski kolegij i zašto je kandidatu potrebno najmanje 270 elektorskih glasova
Kada Amerikanci danas daju svoj glas, oni ne biraju izravno predsjedničke kandidate. Birači glasaju za liste "elektora" koji će zauzvrat dati stvarne glasove za predsjednika i potpredsjednika 17. decembra. Zajedno, elektori iz svih 50 država i Distrikta Columbia upućuju se na "Elektorski kolegij".
Predsjednički kandidat koji u izbornoj noći osvoji većinu glasova ne mora nužno osvojiti Bijelu kuću. Kako bi osvojio mjesto predsjednika, kandidat mora osvojiti većinu glasova u Elektorskom kolegiju.
Evo kako funkcioniše Elektorski kolegij:
Elektorski kolegij sastoji se od 538 elektora koji predstavljaju svih 50 država i Distrikt Columbia.
Svaka država ima između tri i 54 elektorska glasa. Broj elektora iz bilo koje države određuje se zbrajanjem ukupnog broja američkih senatora i američkih predstavnika.
Kandidatu je za pobjedu potrebna većina elektorskih glasova – 270.
Harris ili Trump trebaju najmanje 270 elektorskih glasova da bi osvojili predsjedničku poziciju
Pobjedniku je potrebna većina od ukupno 538 glasova Elektorskog kolegija, koji su podijeljeni između 50 američkih država i Distrikta Columbia. Izborni glasovi svake države temelje se na ažuriranom broju stanovništva iz popisa stanovništva 2020. Trinaest saveznih država imat će drugačiji broj elektorskih glasova od onog na posljednjim predsjedničkim izborima.
U 48 država i Distriktu Columbia svi elektorski glasovi dodjeljuju se kandidatu koji osvoji većinu glasova u toj državi. Ovo je poznato kao sistem "pobjednik uzima sve". Dvije države – Maine i Nebraska – ne dodjeljuju svoje izborne glasove prema sistemu po kojem pobjednik uzima sve.
Nakon općih izbora, elektori se sastaju u svojim državama prvog utorka nakon druge srijede u decembru kako bi zasebno glasovali za predsjednika i potpredsjednika. Ove godine elektori će se sastati 17. decembra. Sastanak se obično održava u glavnom gradu države ili u zgradi državne zgrade.
Rezultati Elektorskog kolegija se broje i potvrđuju na zajedničkoj sjednici Kongresa 6. januara.