ANALIZA/Posljedice izbora u Americi bi mogle biti zastrašujuće

Svijet
ANALIZA/Posljedice izbora u Americi bi mogle biti zastrašujuće

Amerika bira svoj put za budućnost, a ulozi ne mogu biti veći.

Oba kandidata predstavila su oštre vizije za budućnost ako izgube na ovim izborima. Donald Trump kaže da će zemlja "otići k vragu" i postati "komunistička odmah" ako on izgubi, dok Kamala Harris opisuje svog protivnika kao "fašistu" koji želi "nekontroliranu moć".

Glasači u ključnim državama na bojnom polju bombardirani su predizbornim oglasima, većinom osmišljenima da izazovu strah. S obzirom na ovu klimu, nije ni čudo što anketirani Amerikanci prijavljuju visoku razinu tjeskobe.

"Vjerujem da nas tjeraju da živimo u strahu samo da bi dobili naš glas", rekla je Heather Soucek za BBC u Wisconsinu dok se dan izbora približavao. Ona živi u swing okrugu u swing državi i planira podržati Trumpa jer su, prema njezinim riječima, Kamalini ekonomski planovi "zastrašujući".

Niz ulicu novinar BBC je sreo i Tracy Andropolis, registriranu nezavisnu kandidatkinju koja je rekla da bi glasala za Harris. "Ovo su jedni od najvažnijih izbora u mom životu. Puno je toga na redu", rekla je, dodavši da je zabrinuta da će Trump odbiti predati vlast ako pobijedi.

"Jedna od stvari koje sam naučio putujući ovom zemljom i razgovarajući s glasačima je da Amerika ne samo da se čini nevjerojatno podijeljenom, nego se čini kao da dvije odvojene nacije nespretno žive zajedno na istoj zemlji", napisao je novinar BBC-a u analizi.

Demokrati uglavnom žive u gradovima i predgrađima, dok republikanci uglavnom žive u ruralnim područjima. Amerikanci se sve više sele u mjesta gdje njihovi susjedi dijele njihove političke poglede. I nije teško identificirati ta područja u ovom trenutku, s obzirom na dvorišne znakove i plakate koji tako često označavaju teritorij Trumpa i Harrisa.

Ali nije moguće zauvijek živjeti u ovim odvojenim političkim svjetovima. Ove dvije strane će se sudariti sa surovom realnošću izbora.

Koliko god osporavani, neko mora biti pobjednik.

A kada neki ovdje saznaju konačni rezultat i shvate da se deseci miliona njihovih sugrađana Amerikanaca prema njima osjećaju sasvim drugačije, bit će to šok.

Kada je Trumpa u julu upucao potencijalni ubica u Butleru u Pennsylvaniji, to je duboko potreslo ovu rasu i ovu naciju. Dok su mu agenti Tajne službe pomagali ustati, dok mu je krv tekla iz uha, podigao je šaku u zrak i pozvao svoje pristaše na borbu.

"Kad se samo 48 sati kasnije pojavio na konvenciji svoje stranke u Milwaukeeju s gazom preko uha, neki u gomili su plakali. Mogao sam vidjeti kako se suze kotrljaju niz lice jednog delegata koji je stajao blizu mene. Bila je to Tina Ioane, koja je doputovala iz Američke Samoe", piše novinarka Sarah Smith za BBC.

S druge strane, demokrati su postajali sve depresivniji zbog vlastitih izgleda. Duboko zabrinuti jer je njihov kandidat, Joe Biden, prestar za ponovni izbor.

Bila sam u sobi za novinare gledajući njegovu šašavu debatu protiv Trumpa krajem jula. Vladala je zapanjena tišina dok smo gledali kako Bidenova 50-godišnja karijera u politici zapravo završava pred našim očima.

Ali čak i tada, mnogi koji su javno sugerirali da bi se trebao povući bili su smijenjeni.

Bilo bi to, naravno, pitanje vremena.

Samo nekoliko dana nakon one slavne republikanske konvencije u junu, kada je izgledalo da Trump ne može izgubiti, Biden je objavio da odustaje od pokušaja ponovnog izbora. Raspoloženje među pristašama Demokratske stranke ubrzo se promijenilo od tjeskobnog pesimizma do uzbuđenog iščekivanja.

Sve sumnje koje su imali oko toga je li Kamala Harris njihov najbolji kandidat izbrisane su na radosnoj konvenciji u Chicagu nekoliko sedmica kasnije.

Ovi su izbori predstavljali priliku da se "prođe gorčina, cinizam i razdorne bitke iz prošlosti", rekla je uz glasno klicanje.

Ali ovaj nalet uzbuđenja nije potrajao. Nakon početnog pada u anketama, Harris se borila održati zamah. Čini se da je brzo ponovno pridobila tradicionalne demokrate koji nisu podržavali Bidena, ali joj je bilo teže pridobiti ključne neodlučne birače.

Ali izazov je, kao i na svim predsjedničkim izborima, uvjeriti neodlučne.

"Upoznala sam Zoie Cheneau u frizerskom salonu koji posjeduje u Atlanti, Georgia, manje od dvije sedmice prije izbora. Rekla je da nikada nije bila tako nemotivirana za glasanje.

"To je trenutno manje od dva zla za mene", rekla je, objašnjavajući da bi na kraju dala svoj glas za Harrisa, ali smatra da bi se Trump mogao pokazati boljim za mala poduzeća.

"Bit ću uzbuđena što će crnkinja biti predsjednica Sjedinjenih Država", rekla je. – I pobijedit će, znam da će pobijediti.

Birači su dobili apokalpiptična upozorenja o tome što bi se moglo dogoditi ako druga strana pobijedi. Rečeno im je da su ovi izbori puno više od toga ko će sjediti u Ovalnom uredu sljedeće četiri godine. Mnogi vjeruju da se radi o egzistencijalnom događaju koji bi mogao imati katastrofalne posljedice.

Birači su dobili apokalpiptična upozorenja o tome što bi se moglo dogoditi ako druga strana pobijedi. Rečeno im je da su ovi izbori puno više od toga ko će sjediti u Ovalnom uredu sljedeće četiri godine. Mnogi vjeruju da se radi o egzistencijalnom događaju koji bi mogao imati katastrofalne posljedice.

Nema sumnje da je ton ove kampanje podigao uloge, povećavši tjeskobu i napetost, što znači da bi posljedice ovih izbora mogle biti eksplozivne. Očekuju nas pravni sporovi, a ulični protesti nikoga ne bi iznenadili.

Ovo je nacija podijeljena između suprotstavljenih vizija onoga što je na kocki. Ali Crvena i Plava Amerika će se susresti i prebrojati na biračkim mjestima.

Bez obzira na rezultat, otprilike će jedna polovica zemlje otkriti da druga polovica ima potpuno drugačiji osjećaj o tome šta Amerika treba.

Za gubitnike će ovo biti bolna spoznaja.

(BBC, prevod Novi.ba)

Ne propustite