‘Zapanjujuće’ svemirske mogućnosti Kine zabrinjavaju SAD

Svijet
‘Zapanjujuće’ svemirske mogućnosti Kine zabrinjavaju SAD

Kina razvija svemirske vojne sisteme nevjerovatnom brzinom, što predstavlja veću zabrinutost za Sjedinjene Američke Države nego potencijalno nuklearno naoružanje u svemiru koje razvija Rusija, izjavio je general B. Chance Saltzman, šef Američkih svemirskih snaga, za Politico.

“Brzina kojom oni uvode sposobnosti u oblasti protusvemirske tehnologije je zapanjujuća,” izjavio je Saltzman, referirajući se na sisteme koji se koriste protiv satelita i svemirskih letjelica. Dodao je da je zabrinjavajuće što Kina lansira stotine satelita u svrhu kreiranja sistema za ciljanje koji se može koristiti u misijama na Zemlji.

Saltzman je naglasio da se pažnja često fokusira na Rusiju i njene svemirske nuklearne projekte, posebno zbog europske sigurnosti, ali smatra da Kina predstavlja veći izazov. “Obim i raznovrsnost prijetnji koje Kina postavlja predstavljaju poseban izazov,” izjavio je. “Ali Rusija je također vrlo sposobna svemirska nacija i značajno ulaže u protusvemirske kapacitete.”

Kina i Rusija također sarađuju na projektu svemirske stanice na Mjesecu, a pridobile su zemlje poput Egipta, Južne Afrike, Tajlanda i Pakistana u okviru inicijative koja predstavlja direktnu konkurenciju američkom Artemis programu za istraživanje Mjeseca.

Američke svemirske snage osnovane su 2019. godine s ciljem tretiranja svemira kao vojnog polja, slično kao što se to čine s vazdušnim, pomorskim, kopnenim i kibernetičkim prostorom. Međutim, uspostava nove grane vojske nije jednostavan proces, dodao je Saltzman. “Podcijenili smo šta je sve potrebno da se izgradi organizacija na nivou vojnog servisa,” kazao je.

Američke svemirske snage trenutno razvijaju sisteme za zaštitu skupih satelita i za odvraćanje protivnika od korištenja svemirskih sistema u slučaju konflikta. Jedna od prijetnji je i laser koji može zaslijepiti optičke senzore na satelitima. Presretanje komunikacija između satelita također predstavlja ozbiljan problem, dok je ometanje GPS signala izazvalo poremećaje u baltičkim zemljama.

Budžet Američkih svemirskih snaga za ovu godinu iznosi 29 milijardi dolara, dok NASA raspolaže s dodatnih 27,2 milijarde dolara. To znači da su američki svemirski programi daleko ispred europskih, koji su finansirani kroz različite nacionalne i zajedničke programe Europske svemirske agencije i Europske unije.

Neke europske zemlje, uključujući Francusku, Ujedinjeno Kraljevstvo i Njemačku, također osnivaju svoje svemirske vojne grane, ali su one znatno manjeg obima u poređenju s američkim naporima.

Sjedinjene Američke Države vide ove planove kao način za jačanje zapadne alijanse. Saltzman je angažovao Paula Godfreya, bivšeg šefa Britanske svemirske komande, na poziciji pomoćnika za međunarodnu saradnju u okviru svemirskih operacija.

Godfrey ima zadatak da pomogne u razvijanju platformi za saradnju, kao što je Inicijativa za kombinirane svemirske operacije (CSpO), koja uključuje obavještajne saveznike iz pet zemalja (Five Eyes) zajedno s Francuskom, Njemačkom, Italijom, Norveškom i Japanom, u cilju jačanja zajedničke svemirske odbrane.

“Sve se svodi na usklađivanje ciljeva dok svi osnivamo svemirske komande i razvijamo slične sposobnosti, kompatibilne i integrirane kapacitete za budućnost,” izjavio je Godfrey tokom posjete NATO sjedištu u Briselu, gdje se susreo sa Saltzmanom, prenosi Politico.

Ne propustite