U Općoj bolnici u Sarajevu obilježen Međunarodni dan starijih osoba

Bosna i Hercegovina
U Općoj bolnici u Sarajevu obilježen Međunarodni dan starijih osoba

Međunarodni dan starijih osoba obilježen je danas u Općoj bolnici 'Prim. dr. Abdulah Nakaš' u Sarajevu Simpozijem pod nazivom "Kako živjeti kvalitetno u starijoj životnoj dobi". Na ovom događaju, stručnjaci iz različitih medicinskih disciplina govorili su o načinima unapređenja zdravlja starijih osoba, aktivnog starenja u zajednici, te produžetku životnog vijeka, koji će prema predviđanjima statistike biti sve duži.

Prof. dr. Ismet Gavrankapetanović, domaćin skupa i jedan od predavača, izrazio je zadovoljstvo zbog obilježavanja ovog važnog dana u Općoj bolnici. On je naglasio važnost pružanja adekvatne pomoći, ljubavi i njege starijim osobama. Kao dugogodišnji ortoped, Gavrankapetanović je održao predavanje o prijelomima kostiju kod starijih osoba.

Acc. prof. dr. Halima Resić, koja je govorila u ime Evropske asocijacije profesora emeritusa (E.A.P.E.), napomenula je da su godine samo broj, te da zdrave i kreativne osobe, bez obzira na starost, mogu doprinijeti zajednici svojim radom i iskustvom. E.A.P.E. obilježava ovaj dan u pet evropskih gradova, među kojima je izabrano i Sarajevo.

Tokom simpozija održana su brojna predavanja. Erwin Cooreman govorio je o politici zdravog starenja Svjetske zdravstvene organizacije, dok je acc. prof. dr. Mirza Žižak izlagao o ulozi vještačke inteligencije u starijoj populaciji. Prof. dr. Azra Husić-Selimović, predsjednica organizacionog odbora Simpozija, govorila je o izazovima zdravog starenja s posebnim fokusom na promjene gastrointestinalnog trakta kod starijih. Prof. dr. Merita Tirić-Čampara govorila je o neurološkim promjenama kod starijih osoba, dok je mr. sc. dr. Milan Gluhović, specijalista kardiologije, održao predavanje o hipertenziji kod starijih. Doc. dr. Jasmina Krehić, specijalista kliničke farmakologije, govorila je o doziranju lijekova za stariju populaciju.

Skup je organiziran u saradnji s Evropskom asocijacijom profesora emeritusa i pod pokroviteljstvom Svjetske zdravstvene organizacije i Univerziteta u Sarajevu, uz podršku Ministarstva zdravstva Kantona Sarajevo.

S obzirom na globalni izazov starenja, Svjetska zdravstvena organizacija proglasila je period od 2021. do 2030. dekadom zdravog starenja. Procjenjuje se da će do 2050. godine svaka šesta osoba na svijetu biti starija od 65 godina, u odnosu na svaku jedanaestu osobu 2019. godine.

Ne propustite