Skriveni dokumenti otkrili: Rusija predvidjela upad Ukrajinaca u Kursk
Ruska vojna komanda je predvidjelo ukrajinski upad u svoju regiju Kursk i nekoliko je mjeseci kovala planove kako ga spriječiti, tvrdi se u skrivenim dokumentima za koje je ukrajinska vojska rekla da ih je zaplijenila s napuštenih ruskih položaja u regiji.
Ovo otkriće čini zbrku među ruskim snagama nakon ukrajinskog napada početkom augusta još neugodnijom. Dokumenti, podijeljeni s Guardianom, također otkrivaju rusku zabrinutost za moral u redovima u Kursku, koja se pojačala nakon samoubistva vojnika na fronti koji je navodno bio u “dugotrajnom stanju depresije zbog službe u ruskoj vojsci”.
Komandiri jedinica dobivaju upute da osiguraju da vojnici svakodnevno konzumiraju ruske državne medije kako bi održali svoje “psihološko stanje”.
Guardian nije mogao neovisno provjeriti autentičnost dokumenata, iako oni nose obilježja autentične komunikacije ruske vojske. Krajem augusta, Guardian se susreo s ukrajinskim timom za specijalne operacije koji je izuzeo dokumente, nekoliko sati nakon što su napustili ruski teritorij. Tim je rekao da je uzeo dokumente ruskog ministarstva unutarnjih poslova, FSB-a i vojske iz zgrada u regiji Kursk, a nakon toga su dali dio za pregled i fotografiranje.
Neki od dokumenata su pisane naredbe distribuirane različitim jedinicama, dok su drugi rukom pisani dnevnici koji bilježe događaje i probleme na određenim pozicijama. Najraniji unosi datirani su s kraja 2023., dok su najnoviji dokumenti iz samo šest sedmica prije nego što je Ukrajina pokrenula svoj upad u regiju Kursk 6. augusta.
Dokumenti uglavnom dolaze iz jedinica ruske 488. gardijskog motoriziranog odreda, a posebno iz druge satnije njezine 17. bataljona.
Ukrajinski upad u Kursk iznenadio je zapadne partnere Kijeva i mnoge u ukrajinskoj eliti, jer je planiranje bilo ograničeno na vrlo mali broj ljudi. Ali ruski vojni dokumenti sadrže višemjesečna upozorenja o mogućem upadu u to područje i pokušaju zauzimanja Sudzhe, grada od 5000 stanovnika koji je sada pod ukrajinskom okupacijom više od mjesec dana.
Unos od 4. januara govori o “potencijalu za proboj državne granice” od strane ukrajinskih naoružanih skupina i naređuje pojačanu obuku kako bi se pripremile za odbijanje svakog napada. Dana 19. februara zapovjednici postrojbi upozoreni su na ukrajinske planove za “brzi prodor iz regije Sumy na ruski teritorij, do dubine od 80 km, kako bi se uspostavio četverodnevni ‘koridor’ prije dolaska glavne jedinice ukrajinske vojske na oklopnim vozilima”.
Sredinom marta, jedinice na granici dobile su naredbu da pojačaju odbrambene linije i “organiziraju dodatne vježbe za vodstvo jedinica i uporišta u vezi s pravilnom organizacijom odbrane” u pripremi za ukrajinski prekogranični napad.
Sredinom juna izišlo je konkretnije upozorenje na ukrajinske planove “na pravcu Yunakivka-Sudzha, s ciljem preuzimanja Sudzhe pod kontrolu”, što se u augustu i dogodilo. Postojalo je i predviđanje da će Ukrajina pokušati uništiti most preko rijeke Seym kako bi prekinula ruske opskrbne linije u regiji, što se također kasnije dogodilo. Dokument iz juna sadrži dijelove koji govore da su ruske jedinice stacionirane na fronti “u prosjeku popunjene samo 60-70% i prvenstveno sastavljene od rezervi sa slabom obukom”.
Kada je došlo do ukrajinskog napada 6. augusta, mnogi ruski vojnici napustili su svoje položaje, a u roku od sedam dana Ukrajina je preuzela punu kontrolu nad Sudzhom. “Pobjegli su, a da se nisu čak ni evakuirali ili uništili svoje dokumente”, rekao je član tima za specijalne operacije koji je zaplijenio dosjee.
Tokom haotičnog povlačenja Moskve, ukrajinske snage zarobile su stotine ruskih vojnika, od kojih su mnogi bili vojni obveznici, od kojih se općenito ne očekuje da će sudjelovati u borbi. Roditelji jednog vojnog obveznika iz druge čete, koji se nalazi u dokumentima, snimili su u augustu video apel u suzama, identificirajući ga kao svog 22-godišnjeg sina Vadima Kopylova, rekavši da je bio zarobljen u blizini Sudzhe i pozvali ruske vlasti razmijeniti ga.
Dokumenti daju uvid u rusku taktiku tokom prošle godine, u jednom slučaju govoreći o potrebi stvaranja rovova mamaca i položaja kako bi se zbunili ukrajinski izviđački bespilotne letjelice. “Treba izraditi makete tenkova, oklopnih vozila i topničkih bacača, kao i lutke vojnika, te ih povremeno premještati”, navodi se u jednoj naredbi.
Dodaje se da bi na položaje mamaca trebalo poslati nekoliko vojnika koji bi noću palili vatre i hodali s bakljama, te da bi Rusija trebala pokrenuti radio razgovore o položajima mamaca, s ciljem presretanja. Nije jasno jesu li takve pozicije ikada stvorene; članovi ukrajinske jedinice koji su posljednjih sedmica upravljali izviđačkim dronovima na tom području rekli su za Guardian da nisu vidjeli nikakve dokaze o takvim položajima.
U martu, ruski dokumenti bilježe da je bilo sve više incidenata ukrajinskih diverzantskih grupa koje su se maskirale za rad iza ruskih linija noseći ruske uniforme. “Kako bismo spriječili infiltraciju neprijatelja u naše borbene formacije… zapovjednici trebaju implementirati upotrebu identifikacijskog markera varijante n6, izrađenog od materijala širine 8 cm, koji se pričvršćuje pomoću nevidljive trake”, stoji u naredbi iz tog mjeseca.