Večeras možete vidjeti jedinstvenu pojavu na nebu: EVO O ČEMU SE RADI
U noći s utorka na srijedu, zavisno o vašoj lokaciji, moći ćete svjedočiti rijetkoj pojavi na nebu. Djelomična pomrčina Mjeseca obojit će njegovu površinu u prigušenu crveno-smeđu nijansu kada Zemljina sjena pređe preko Mjeseca. Ova pomrčina bit će vidljiva iz većeg dijela Sjeverne Amerike, cijele Južne Amerike, Evrope, većine Afrike (osim najistočnijih dijelova), zapadnih dijelova Azije i Rusije, kao i dijelova Antarktika. Djelomična pomrčina Mjeseca događa se u isto vrijeme kad i "supermjesec", drugi od četiri tokom ove godine.
Tačno vrijeme pojave zavisit će o vašoj geografskoj lokaciji. Možete koristiti web-stranice poput Timeanddate.com da biste pronašli precizne podatke za vašu lokaciju. Na primjer, za one koji se nalaze u istočnoj vremenskoj zoni SAD-a, najtamnija faza pomrčine, kada će Mjesec biti najviše zaklonjen Zemljinom sjenom, bit će otprilike u 22:44 EDT 17. septembra. U Evropi i Africi pomrčina će se dogoditi u ranim jutarnjim satima 18. septembra.
Ako ne budete u prilici gledati pomrčinu uživo, moći ćete je pratiti putem interneta na Space.com.
Tokom djelomične pomrčine Mjeseca, samo dio Mjeseca ulazi u Zemljinu sjenu, što stvara efekt "zalogaja" izvađenog iz njegove površine. Sjena će potamniti dio Mjeseca koji je okrenut prema Zemlji. Oko 3,5% Mjesečeve vidljive površine bit će prekriveno najtamnijim dijelom Zemljine sjene, poznatim kao umbra, dok će ostatak Mjeseca poprimiti blago crvenkasto-smeđu boju.
Posebno je zanimljivo što se ova djelomična pomrčina poklapa s “supermjesecem”. Supermjesec se događa kada se puni Mjesec poklopi s tačkom svoje orbite najbližom Zemlji, zbog čega izgleda malo veći i sjajniji nego inače, iako je ta razlika suptilna i teško uočljiva golim okom.
Prema astrofizičaru Fredu Espanaku, tokom 2024. godine dogodit će se četiri supermjeseca, u augustu, septembru, oktobru i novembru.
Pomrčine rijetko dolaze same. Otprilike dvije sedmice nakon ove pomrčine Mjeseca, Zemlja će doživjeti prstenastu pomrčinu Sunca 2. oktobra. Ova blještava "vatreni prsten" pomrčina bit će vidljiva iznad dijelova Tihog okeana, južnog Čilea i južne Argentine.