Poslije vrućina temperatura pala ispod 20 stepeni! Ljekari otkrili kako promjena vremena utiče na...
Ponuda
Mislite na Vaše zdravlje i obavite ginekološki pregled, papa test i kolposkopiju po odličnoj cijeni!
Povratna karta na relaciji Sarajevo - Beč sa agencijom Biss Tours!
Mislite na Vaše zdravlje i opustite tijelo i um- masaža i hidžama cijelog tijela!
Vrtoglavi popust! Pripremite se za ispite TOEFL, IELTS, KET, PET, FCE za samo 19 KM!
Online kurs računovodstva i knjigovodstva u organizaciji International Open Academy!
Online kurs "Psihologija uspjeha" uz NLP tehnike!
Sa temperaturama od preko 30 stepeni koje su obilježile početak septembra u Srbiji pali su na manje od 20. Promjena vremena sa padom temperature i padavinama mogla bi da utiče na zdravlje ljudi, prije svega hronične bolesnike, ali ljekari naglašavaju da ukoliko vodi se računa o faktorima rizika onda i vremenske prilike ne mogu naškoditi.
Doktorka interne medicine Irina Jelisavac kaže za Danas da nisu još dramatične promjene vremena kakve mogu da budu u novembru i decembru, ali ipak savjetuje oprez za hronične pacijente, naročito hipertoničare jer može da dođe do skoka krvnog pritiska.
- Ako temperatura pada ispod 20 stepeni uglavnom se odrazi na metereopate i pacijente koji su na hroničnoj kardiološkoj terapiji. Oni koji imaju terapiju treba da je uzimaju redovno kako je propisano. Ako dolazi do skoka pritiska eventualno da se koriguje u dogovoru sa lekarom, objašnjava doktorka Jelisavac.
Za sada uobičajno posla u beogradskoj Hitnoj pomoći. Prema riječima doktorke Ivane Stefanović, Hitna pomoć u Beogradu za 24 sata primi u prosjeku oko 1.500 poziva.
Ona dodaje da svi treba da vodi se računa o faktorima rizika i da ih redovno kontroliše .se.
- Ako kontrolišete hipertenziju, šećer, ako vodite računa šta jedete samim tim kontrolišete masti i imate umerenu fizičku aktivnost vi ste već uradili puno da vama bude svejedno kakvo će vreme biti. Nešto volite više, nešto manje, ali to je pitanje prijatnosti a ne pitanje zdravlja. I ja zimu ne volim, ali je ona zdrava - dodaje ona.
Promjena vremenskih prilika, kako ukazuje dr Stefanović, biće samo doprinoseći faktor za sve one ljude koji ne vode računa o svom zdravlju, koji neredovno piju svoju terapiju, što može da se završi moždanim ili srčanim udarom i komplikacijama njihovih osnovnih bolesti.
- Ako vam terapija ne odgovara onda morate da idete na redovne lekarske preglede. Na kontrole bar jednom godišnje iako je sve u redu. Mnogo je lakše i lekarima iz doma zdravlja kad vi zakažete redovnu kontrolu da vam urade EKG, krvnu sliku, poslušaju vas. I ove preventivne preglede treba iskoristiti. Svaka bolest se kontroliše i leči ako se na vreme otkrije – poručuje ona.
Prema najavama meteorologa iz RHMZ, u narednih pet dana mogući su pljuskovi sa grmljavinom, a najhladnije će biti u subotu i nedjelju za kada se prognozira kiša a maksimalne temperature u Beogradu neće prelaziti 14, odnosno 15 stepeni.