Historijski događaj: NATO avioni sletjeli u Finsku
Ponuda
Mislite na Vaše zdravlje i obavite ginekološki pregled, papa test i kolposkopiju po odličnoj cijeni!
Povratna karta na relaciji Sarajevo - Beč sa agencijom Biss Tours!
Mislite na Vaše zdravlje i opustite tijelo i um- masaža i hidžama cijelog tijela!
Vrtoglavi popust! Pripremite se za ispite TOEFL, IELTS, KET, PET, FCE za samo 19 KM!
Online kurs računovodstva i knjigovodstva u organizaciji International Open Academy!
Online kurs "Psihologija uspjeha" uz NLP tehnike!
Od 31. avgusta do 6. septembra 2024. godine, Njemačka i Sjedinjene Američke Države pridružile su se godišnjoj finskoj vježbi „Baana“ koja uključuje slijetanje aviona na autoceste, čime je ostvareno prvo historijsko slijetanje na cestovne piste u okviru te vježbe.
Tokom vježbe „Baana 24“, koja se održava u cilju jačanja ekspedicijskih sposobnosti i uvježbavanja operacija s disperziranih lokacija, trake autocesta Norvatie u Rovaniemiju i Hosio u Ranui, Finska, pretvorene su u privremene piste. Glavni učesnici vježbe bili su finski borbeni avioni F/A-18 Hornet, trenažni mlazni avioni Hawk, kao i različiti transportni avioni. Njemačka je sudjelovala s avionima Eurofighter, dok su Sjedinjene Države doprinijele s F-35A, omogućujući unapređenje taktika i procedura prema konceptu „Agile Combat Employment“ (ACE).
Ovo je bio prvi put da su njemački Eurofighteri izveli operacije s autoceste, dok su američki avioni F-35A, iz 48. Fighter Winga stacioniranog u Lakenheathu, Ujedinjeno Kraljevstvo, po prvi put sletjeli na cestovnu pistu u Evropi. General Džejms Heker, zapovjednik američkih zračnih snaga u Evropi, izjavio je kako je ovo prvo uspješno slijetanje F-35 pete generacije na evropsku autocestu dokaz bliske interoperabilnosti između Sjedinjenih Država i Finske.
„Prilika da učimo od naših finskih saveznika poboljšava našu sposobnost brzog raspoređivanja i djelovanja iz nekonvencionalnih lokacija, što dodatno potvrđuje kolektivnu spremnost i agilnost naših snaga“, izjavio je Heker.
Vježba „Baana“ predstavlja demonstraciju sposobnosti za operacije izvan tradicionalnih baza, kao i priliku za unapređenje integracije među savezničkim zračnim snagama. Takve vježbe dodatno učvršćuju transatlantske veze među partnerima i omogućuju pilota taktičku obuku u različitim zračnim uvjetima, testirajući njihovu stručnost u zajedničkim operacijama.