Dok građani čekaju lijekove, na računu ZZOKS neiskorišteno 65 milona KM
Finansijska revizija Zavoda zdravstvenog osiguranja Kantona Sarajevo za prošlu godinu pokazala je rast prihoda u odnosu na rashode, što je izazvalo veliku zabrinutost među građanima koji se suočavaju s problemima u zdravstvenom sistemu. Iako prihodi Zavoda rastu, problemi kao što su nedostatak citostatika, duge liste čekanja i manjak medicinskog osoblja sve su izraženiji, izvještava Federalna.ba.
Prema izvještaju Ureda za reviziju institucija Federacije Bosne i Hercegovine, Zavod je prošle godine ostvario višak prihoda nad rashodima od preko 65 miliona konvertibilnih maraka (KM). Također, akumulirani višak iz prethodnih godina iznosi skoro 95 miliona KM, što je u suprotnosti s osnovnom svrhom postojanja Zavoda. Naime, Zavod je osnovan s ciljem osiguravanja sredstava za obavezno zdravstveno osiguranje i unapređivanja zdravstvene zaštite, što podrazumijeva ulaganje tih sredstava u zdravstveni sistem.
„U 2023. godini Zavod je ostvario višak prihoda nad rashodima u iznosu od 65.136.774 KM, dok akumulirani višak prihoda nad rashodima iz ranijih godina, bez sredstava zakonskih rezervi, iznosi 94.792.551 KM. Odlukom o osnivanju Zavoda zdravstvenog osiguranja KS definisano je da se Zavod osniva radi ostvarivanja prava i osiguravanja sredstava iz obaveznog zdravstvenog osiguranja te provođenja politike razvoja i unapređivanja zdravstvene zaštite“, navodi se u izvještaju Ureda za reviziju.
Međutim, iz Zavoda zdravstvenog osiguranja KS-a pozitivno ocjenjuju ovaj revizorski izvještaj, tvrdeći da su u posljednje dvije godine uložili 80 miliona KM u poboljšanje uslova rada zdravstvenih radnika. Prema riječima Muamera Kosovca, direktora Zavoda, višak sredstava je rezultat planiranih, ali neutrošenih sredstava.
„Sredstva se akumuliraju zbog neutroška. Prošle godine je to bilo 20 miliona KM. Planirana sredstva za unapređenje zdravstvene zaštite nisu povučena zbog neprovođenja javnih nabavki ili nezapošljavanja novog kadra. Ostatak sredstava je rezultat povećanja prihoda“, pojašnjava Kosovac.
Dok Zavod ostvaruje dobit, problemi u zdravstvenom sistemu, naročito duge liste čekanja, postaju sve izraženiji. Građani su sve više nezadovoljni, dok kasa Zavoda, barem onog sarajevskog, postaje sve punija. Iz Federalnog ministarstva zdravstva upozoravaju da ovakva situacija ne bi trebala postojati. Ministar zdravstva FBiH Nediljko Rimac ističe: „Ne bi trebalo da Zavod ima novaca dok ljudi ispaštaju ili dok djeca čekaju na liječenje.“
Goran Čerkez, pomoćnik u Ministarstvu zdravstva FBiH, dodaje: „Niti jedan fond zdravstvenog osiguranja ne bi trebao poslovati profitabilno. Sredstva koja imaju trebaju se usmjeriti na usluge pacijentima – ne samo za prevenciju, nego za sve osiguranike koji imaju bilo kakve potrebe u zdravstvu.“
Revizija je također utvrdila da je Zavod tokom prošle godine nabavio lijekove u vrijednosti većoj od 2,6 miliona KM bez primjene Zakona o javnim nabavkama, što dodatno komplikuje situaciju i podiže pitanje transparentnosti poslovanja.