SAD, Britanija i EU potpisuju prvi međunarodni sporazum o umjetnoj inteligenciji

Svijet
SAD, Britanija i EU potpisuju prvi međunarodni sporazum o umjetnoj inteligenciji

Prvi pravno obavezujući međunarodni sporazum o umjetnoj inteligenciji (AI) biće predstavljen i spreman za potpisivanje u četvrtak, a potpisat će ga zemlje koje su učestvovale u pregovorima o njegovom sadržaju, uključujući članice Evropske unije, Sjedinjene Države i Veliku Britaniju, saopćila je organizacija za ljudska prava Savjeta Europe.

Konvencija o umjetnoj inteligenciji, koja je razvijana tokom nekoliko godina i usvojena u maju nakon pregovora između 57 zemalja, bavi se rizicima koje umjetna inteligencija može predstavljati, dok istovremeno promoviše odgovorne inovacije. Ovaj dokument predstavlja značajan korak ka osiguravanju da se nove tehnologije mogu koristiti bez narušavanja osnovnih vrijednosti kao što su ljudska prava i vladavina zakona. Britanski ministar pravde Shabana Mahmood je u izjavi istakao važnost konvencije, rekavši da predstavlja značajan napredak u zaštiti ljudskih prava u kontekstu sveprisutne tehnologije.

Konvencija o umjetnoj inteligenciji fokusira se na zaštitu ljudskih prava osoba pogođenih sistemima umjetne inteligencije i nije povezana sa Zakonom o umjetnoj inteligenciji EU, koji je stupio na snagu prošlog mjeseca. Zakon o umjetnoj inteligenciji EU obuhvata sveobuhvatne propise o razvoju, primjeni i upotrebi AI sistema na unutrašnjem tržištu EU.

Vijeće Europe, međunarodna organizacija osnovana 1949. godine sa mandatom da štiti ljudska prava, sastoji se od 46 zemalja članica, uključujući svih 27 zemalja članica EU. Ad hoc komitet je 2019. godine započeo ispitivanje izvodljivosti okvirne konvencije o umjetnoj inteligenciji, a 2022. godine formiran je Komitet za umjetnu inteligenciju koji je izradio i pregovarao o tekstu.

Potpisnici konvencije imaju mogućnost da izaberu da usvoje ili zadrže zakonodavne, administrativne ili druge mjere kako bi se odredbe sprovela.

Francesca Fanucci, pravni ekspert iz Evropskog centra za neprofitno pravo (ECNL), koji je zajedno sa drugim grupama civilnog društva doprinio procesu izrade sporazuma, rekla je za Reuters da je sporazum "razvodnjen" u širok skup principa. "Formulacija principa i obaveza u ovoj konvenciji je toliko široka i puna upozorenja da postavlja ozbiljna pitanja o njihovoj pravnoj sigurnosti i efektivnoj provedbi", istakla je ona.

Fanucci je kao nedostatke istakla izuzetke za sisteme umjetne inteligencije koji se koriste u svrhe nacionalne bezbjednosti i ograničeno ispitivanje privatnih kompanija u odnosu na javni sektor. "Ovaj dvostruki standard je razočaravajući", dodala je.

Vlada Ujedinjenog Kraljevstva izjavila je da će raditi s regulatorima, decentraliziranim upravama i lokalnim vlastima kako bi osigurala odgovarajuću implementaciju novih zahtjeva konvencije.

Ne propustite