Osmani: EU pristrana prema Srbiji, na štetu Kosova

Region
Osmani: EU pristrana prema Srbiji, na štetu Kosova

Predsjednica Kosova, Vjosa Osmani, kritikovala je u subotu na forumu o sigurnosti "GLOBSEC" u Pragu Evropsku uniju (EU) zbog pristranosti prema Srbiji u procesu eurointegracija i dijaloga o normalizaciji odnosa između Prištine i Beograda, što ide na štetu Kosova, koje je jedino u regiji bez statusa kandidata za prijem u EU.

"Mi smo jedina zemlja koja nema kandidatski status iako smo 100 posto uskladili vanjsku politiku s politikom EU-a, naš parlament vodi računa da svi zakoni budu u skladu s evropskom legislativom, a više od 90 posto ljudi na Kosovu podržava EU," izjavila je Osmani.

Ona je negirala postojanje albanskog etničkog nacionalizma na Kosovu i naglasila da Kosovo ima "najnapredniji mogući" ustav kada su u pitanju prava manjina, prenosi Beta.

Za probleme i tenzije na sjeveru Kosova, gdje živi srpska manjina, Osmani je optužila Srbiju, navodeći da ona ne ispunjava svoju obavezu da raspusti paralelne institucije i strukture u tom području.

"Srbija neprestano jača ilegalne strukture do te mjere da se pretvaraju u mafijaške organizacije koje ugrožavaju Srbe na Kosovu. To su kriminalne grupe koje plaća Srbija, a nakon incidenata, poput onog u septembru prošle godine, Srbija im pruža utočište i krije ih. Najveće žrtve te Vučićeve mafije na Kosovu su upravo kosovski Srbi," kazala je Osmani.

Osmani je također optužila EU da tolerira Srbiji neusklađivanje vanjske politike s evropskom, unatoč tome što Srbija dobiva najviše evropskih sredstava. Kritizirala je i to što EU dopušta Srbiji da ne ispunjava obaveze iz oko 40 sporazuma potpisanih u dijalogu između Beograda i Prištine od 2014. godine.

"Ako nema ravnoteže, nitko ne treba sanjati o rezultatima koji bi se mogli primijeniti. Potpisan je sporazum o normalizaciji odnosa 2023. godine, a nakon toga i aneks. To je sporazum koji legalno obavezuje. Ako se jedna strana povuče, druga strana onda nema obaveze," naglasila je Osmani.

Osmani je upozorila da, iako srpski zvaničnici tvrde da sporazum nije obavezujući, što prema njenom mišljenju znači da se Srbija iz njega povukla, EU i dalje očekuje od Kosova da jednostrano primjenjuje sporazum.

"Uvjereni smo da će se s novom Evropskom komisijom vratiti ravnoteža, ali za nekoliko mjeseci," kazala je Osmani.

Osmani je kao još jednu prepreku za evropske ambicije Kosova navela činjenicu da pet članica EU-a ne priznaje njegovu nezavisnost.

"Kosovo je lider u regiji kada je riječ o slobodi medija, što ne znači da nismo suočeni s propagandom i dezinformacijama, koje su jedna od najvećih prijetnji za demokratiju. U interesu Rusije je da otvori novi front protiv Zapada na zapadnom Balkanu," izjavila je Osmani tokom debate GLOBSEC-a na temu ranjivosti liberalnih demokratija.

Ne propustite