ANALIZA/Najnovij obrat u obračunu Harris-Trump: Šta javnost može očekivati 10. septembra?

Svijet
ANALIZA/Najnovij obrat u obračunu Harris-Trump: Šta javnost može očekivati 10. septembra?

“G. Potpredsjedniče, ja govorim.”

Najoštrija rečenica Kamale Harris u inače nezaboravnoj debati s tadašnjim potpredsjednikom Mikeom Penceom 2020. savršeno objašnjava najnoviji obrat u njezinom obračunu s Donaldom Trumpom.

Većina demokrata čula je više nego dovoljno od republikanskog kandidata. Ali Harris mu želi dati priliku da kaže tačno ono što želi, kada želi, u njihovoj zakazanoj raspravi na ABC Newsu 10. septembra.

Njezin tabor pokušava preokrenuti pravilo koje je tim predsjednika Joea Bidena osigurao za svoju sudbonosnu debatu s Trumpom u julu, a koje je osiguravalo da mikrofoni kandidata budu utišani kada nije bio red da govore. Ograničenje se smatralo pokušajem da se spriječi ponavljanje Trumpovih stalnih prekida u njihovim raspravama 2020., što je nagnalo Bidena da u jednom trenutku upozori: "Hoćeš li začepiti, čovječe?"

Očito je da se Kamalina kampanja nada dati Trumpu priliku da sam sebe sabotira uvredljivim prekidom ili svojom prepotentnom osobnošću.

Trumpov tabor uzvraća, iako je bivši predsjednik u ponedjeljak potkopao poziciju vlastitog tima, rekavši da bi vrlo rado izgubio gumb za isključivanje zvuka.

Svađa naglašava golemu potencijalnu važnost sukoba u definisanju narativa za ostatak kampanje, nakon najuspješnije predsjedničke debate ikada – na CNN-u krajem jula – koja je izbacila Bidena iz utrke.

To je posebno ključno za Trumpa, koji se borio da se prilagodi svom novom neprijatelju od povlačenja Bidena - za kojeg su republikanci bili uvjereni da će ga pobijediti u novembru. Sastanak bi mogao biti njegova najbolja prilika da uspori Kamalin zamah koji izlazi iz njezine konvencije u Chicagu, pogotovo zato što on i njegova kampanja vjeruju da ona nije spremna na pritisak odgovaranja na pitanja o politici i praćenja protivnika tako divljeg kao što je Trump.

Ogorčene razmjene između kampanja u ponedjeljak bile su još jedan znak kako je Kamala transformisala kampanju. Njezin tim sve više uživa u prilici da trola Trumpa – ultimativnog političkog trola. Na primjer, objavila je web video sa snimkom bivšeg predsjednika i zvukom kokodakanja kokoši kako bi sugerirala da bi se on mogao povući iz rasprave. A Kamalini pomoćnici sugerisali su da se Trumpovi "rukovatelji" nisu usudili postaviti pitanje mikrofona svom šefu.

Otvoreni mikrofon?

Otvoreni mikrofon testirao bi samodisciplinu republikanskog kandidata u debati s Harris, u vrijeme kada ga stratezi GOP-a mole da se drži politike i odustane od svoje politike razbojnika za dobrobit svoje kampan

Vizualni prikazi Trumpa koji govori i otvoreno ne poštuje ženu koja ima priliku biti prva crna žena predsjednica govorili bi sami za sebe. Harris bi također imala priliku pokazati snagu u suprotstavljanju Trumpu ponavljanjem svog poznatog odgovora u raspravi o Penceu.

"Potpredsjednica želi da američki narod vidi nesputanog Donalda Trumpa jer ćemo to dobiti ako ponovno postane predsjednik", rekao je glasnogovornik njene kampanje Ian Sams Alexu Marquardtu s CNN-a. “Mislim da je važno da na ovim izborima i u ovom trenutku američki narod vidi izbor između dva kandidata na pozornici.”

Bivši predsjednik je 2016. opetovano razgovarao o demokratskoj kandidatkinji Hillary Clinton i ometao tijek njezinih odgovora. Iako se to republikanskom kandidatu u to vrijeme činilo nimalo laskavim, on je ipak pobijedio na izborima.

Maria Cardona, politička komentatorica CNN-a, predložila je još jedan razlog zašto bi Harris mogla željeti otvoreni mikrofon. "Uključujući mikrofone, to će joj dati mogućnost da kontrolira ono što govori... kao i da ga provjeri na licu mjesta", rekao je Cardona, demokrat.

Veliki viralni trenutak u 2020

U svojoj debati s Penceom - vođenoj iza ekrana tokom pandemije Covid-19, Harris je osujetila pokušaj da je prekine u razgovoru o pandemiji podigavši ​​ruku i rekavši "Gospodine Potpredsjedniče, govorim. … govorim.”

Tadašnjoj senatorici iz Kalifornije ta se fraza toliko svidjela da ju je ponovila kasnije u raspravi, prije nego što je rekla Penceu: "Ako nemate ništa protiv da me pustite da završim, onda možemo razgovarati."

U to je vrijeme Harrisina krilatica postala viralna, što je dovelo do mema na društvenim mrežama, uključujući šoljice, majice kratkih rukava i trenirke koje su pomogle u izgradnji potpredsjednikove ličnosti.

Neslaganje oko uslova rasprave od 10. septembra otkriva poznate nedostatke u Trumpovoj kampanji.

Osoblje kandidata bi radije da mikrofoni budu isključeni tijekom debate, prema izvoru. Viši Trumpov savjetnik Jason Miller rekao je u izjavi da je bivši predsjednik prihvatio debatu na ABC-u pod istim uslovima kao i onu CNN-a s Bidenom. I sugerisao je da Harrisina promjena stava ukazuje na to da su njezine pripreme za debatu u problemu. “Čak je i glasnogovornik vlastite kampanje rekao da je rasprava o raspravama završena. Jasno je da vide nešto što im se ne sviđa", rekao je Miller.

No, kao što se često događa, čini se da bivši predsjednik potkopava stav vlastitog tima. "Nije mi važno, radije bih da je vjerojatno uključen, ali dogovor je bio da svi budu isti kao prošli put", rekao je Trump tijekom kampanje u Virginiji. “U tom slučaju, bio je utišan. Nije mi se svidjelo prošli put, ali dobro je ispalo.”

Dodao je upozorenje: “Složili smo se s istim pravilima. Ista pravila, iste specifikacije. I mislim da bi to vjerojatno trebalo biti.”

Ne propustite